Blog Kategorileri
İlandex Blog

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu: Size özel SBP !

Bu yazı, 'Herşey mümkün, yeter ki sen iste!' temalı gerçek hayatta hiç bir işe yaramayan bir dolu safsatadan sonra işin ucunu getirip size kitleyen kişisel gelişim zımbırtılarından biri değil. Öyle ki, anlatılan yöntemi genel bir davranış biçimine dönüştürerek, kontrol kumandası tamamen size ait yeni bir kişisel gelişim silahına çevirebilirsiniz.
20.3.2017 15:00:00
Okunma Sayısı : 1296
Sigarayı bırakmanın en kolay yolu: Size özel SBP !

Sigarayı bırakmak için kişiselleştirilmiş sigarayı bırakma programı! 

 
Sigarayı bırakma kararı alıp başarısız olduğunuz onlarca denemeden sonra, pes etmeyip yeniden denemeye karar verdiyseniz, sigarayı bırakma kararınızı uygulamanızı kolaylaştıracak önerilere kulak vermenizde fayda var.
 

Size özel Sigarayı Bırakma Programına başlamadan önce 5 prensipte anlaşmamız gerekiyor.


Kararınızı  deklare etmeyin!


Genel kanının aksine, sigarayı bırakma kararınızı cümle alemle paylaşırsanız, iyi niyetle sizi desteklemeye çalışanların konuyu ikide bir gündeme getirmeleri, size sigarayı hatırlatmaktan başka işe yaramaz. 


Acele etmeyin! 


Karar aldığınız ilk  günlerin motivasyonu ile programı hızlandırarak boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin. Öncelikli hedefiniz sigarayı bırakma sürecini kısaltmaktan çok, istikrarınızı korumak olmalıdır.


Gerçekçi olun!


Başlangıçta her şey yolunda gitse de, zamanla motivasyonunuzu alt üst edecek gelişmeler olabilir.  Bu gibi durumlarda, zorlu süreci atlatana kadar  sadece seviyenizi koruyun hatta gerekirse önceki seviyeye dönmekten korkmayın, çünkü amaç programı yarıda bırakmamak!


Kendinizi ödüllendirin!


Ulaşabildiğiniz her yeni seviye sizi mutlu sona daha da yaklaştıracak. Her seviye atladığınızda, motivasyonunuzu arttırmak için küçük ödüllerle azim ve kararlılığınızı kutlamayı ihmal etmeyin! 


Kendinize güvenin!


Kendinize sık sık sadece kendi çabanızla başardığınız şeyleri hatırlatıp,  inancınızı tazeleyin. Unutmayın bu uzun yolculukta  geminin hızını ve rotasını tayin edecek olan tek kişi sizsiniz.
Bu beş ana prensipte mutabıksak, ilk adımı atmak  için  daha fazla beklemenin alemi yok!
 

Cesaret, Azim ve Kararlılık! 


Geçmişte çok sayıda sigara bırakma girişiminiz başarısızlıkla sonuçlanmış  olabilir. Öncelikle, bunun moralinizi bozmasına izin vermeyip, yeniden denemeye  karar verdiğiniz için tebrikler! Cesaret, azim ve kararlılık gerektiren bu yolculukta sadece pes etmeyip, denemeye devam edenler istedikleri noktaya varabilir!
Demek, siz de üzerinize sinen ve her gittiğiniz yere peşinizden gelen o kokudan kurtulma zamanının geldiğini düşünüyorsunuz  artık! Elimizde sigarayı bir anda bırakmanızı sağlayacak  sihirli bir değnek olmadığını baştan söyleyelim ama  acele etmezseniz , yöntem kesinlikle işe yarıyor. Elbette sizin üzerinizdeki faydasını, en doğru ve tarafsız şekilde ortaya koyacak olan, kendi tecrübeniz olacaktır. 
Uzun yıllar kullandıktan sonra, bir gün ansızın paketini  buruşturup atan ve bir daha ağzına sigara sürmeyen insanlar da  var... Ama bunu başaramayanların sayısı, başarılı olanlardan  kat be kat fazla... Durum böyle iken, sigarayı birdenbire bırakmanın doğru ve işe yarar bir yöntem  olduğunu söylemek pek mümkün değil. Oysa bu yöntem sayesinde, sigara paketinizi bir anda buruşturup atmanıza gerek kalmayacağı gibi, onunla vedalaşmak için önünüzde bolca zaman olacak.  

 

Bu zorlu uzun savaş, Kazanılır yavaş yavaş...


Şöyle bir dönüp geçmişinize bakın ve 'Ben başardım!' diyebildiğiniz şeyleri bir düşünün. Doğduğunuz gibi ameliyathaneden yürüyerek çıkmadınız. Konuşmayı bir günde sökmediniz. Okumayı öğrenmek için az uğraşmadınız...Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Peki bu yapabildikleriniz için zamanında ne çok emek harcadığınızı ne zaman unuttunuz da  her şey hemen olsun istiyor ve başaramayınca kendinize kızıyorsunuz.
Bu yöntemle sigarayı bırakmayı başardığınızda kendinizi  tıpkı,  bir çok cephede  uğradığı yenilgilerden sonra inancını yitirmiş olan  askerlerine,  en zorlu cephede bile zafer kazanabilecek kadar güçlü olduklarını hatırlatan ve  basit  ama zekice planlanmış  stratejisi  ile savaşın kaderini değiştiren kahraman bir kumandan gibi hissedeceksiniz.  
İlk başarınızı kazanıp,   hayatınızın yönetimini yeniden ele aldıktan sonra, bir işi olması gerekenden daha kısa sürede yapmaya çalışmanın, aslında daha fazla zaman kaybına mal olacağını  ispatlamış olacaksınız... 
Bu yöntemden, sadece sigarayı bırakmak için değil, diğer kötü  alışkanlıklarınızdan kurtulmak ya da tam tersi,  size faydalı olacağını düşündüğünüz kararlarınızı hayata geçirmek için de  faydalanabilirsiniz. Öyle ki bu yöntemi kolaylıkla bir davranış biçimine dönüştürerek, kontrol kumandası tamamen size ait bir kişisel gelişim silahına çevirebilirsiniz.  
 

Sigarayı bırakamamak iradesizlik değildir!

 

Aklınıza gelebilecek her alanda, problemlerin  ancak zamana yayıldığı takdirde  zahmetsizce çözülebildiğini gözlemlemek mümkün...
  • Hiç bir sağlık hekimi hastasına yazdığı ilacı tek dozda uygulamaz, tedavi zamana yayılır.
  • Ruhsal  sorunlarının tedavisinde  kullanılan bazı ilaçlar, birden bire değil, dozu yavaş yavaş azaltarak kesilir. 
  • Diyetisyenler kilo kontrolü için yağ ve karbonhidratı  kesmek yerine, tüketilen miktarı kişinin metabolizma hızına, yaşına, kilosuna uygun hale getirirler.
  • Spor eğitmenleri, çalışma programı ve antreman temposunu kişinin yaşına, cinsiyetine , kilosuna, ve genel sağlık durumuna bakarak oluştururlar.
Durum böyleyken, sigaranın birdenbire bırakılabilecek bir alışkanlık olduğu varsayılarak, insanların bir günde sigarayı bırakmayı  başaramıyor olmalarını, sadece bir irade sorunu gibi  algılanıyor olması  sizce de şaşırtıcı değil mi? Sigarayı bırakamamak bir irade meselesi  değildir. Sigara vücutta bağımlılık yapan bir maddedir ve bu nedenle  onu yenmek için , onun yöntemlerini kullanmak gerekir.  Nasıl ki  yavaş yavaş kanımıza girip , üçken beş, beşken on, onken bir paket oluverdiyse,onu  tıpkı  geldiği gibi yani yavaş yavaş hayatımızdan çıkarabiliriz.  


Sigaradan kurtulmak istiyorum artık!


Sigarayı bırakmayı bir de bu yöntemle deneyeceğinizi  paylaştığınız insanların, kararlılığınız ve ya  yöntemin işe yararlılığı ile ilgili önyargılı olup da,  'Sigara öyle yavaş yavaş bırakılmaz' demelerine  kulak asmayın. Unutmayın bu sizin savaşınız... Programı ciddiye alır ve disiplinle ayak uydurmayı başarırsanız, inanın zamanın ne çabuk geçtiğine ve sigarayı nasıl kolay bırakabildiğinize kendiniz bile şaşıracaksınız...
Sigara içmeyen ve ya bırakmayı başaran  insanların size ahkam kesmesinden ya da akıl vermesinden  bıktığınızı tahmin etmek zor değil ama bir yandan da bıraktıktan sonra stresle nasıl başa çıktıklarını  ve nasıl tekrar başlamadıklarını merak ediyor olmalısınız.
Hiç bir  yöntemle sigaradan tamamen kurtulacağınızın garantisi yok  ama  bu program sayesinde, bir gün tepeniz atarsa yeniden  eskisi gibi içmeye başlama ihtimalinizin, bir yerlerde ilk  aşkınıza rastladığınızda ona yeniden körkütük aşık olma ihtimalinizden çok daha düşük olacağını söylemek gerek!
Sigarayı Bırakma Programı (SBP),  matematikte iyi değilseniz bile, üstesinden gelemeyeceğiniz  komplike  formüllere dayanmıyor ama yine de kafa karıştırmamak için,  metodu sizlere bir örnek üzerinden ilerleyerek  anlatmak çok daha yerinde olacaktır.


Sigarayı bırakma sürecini  strese girmeden, güle oynaya atlatabileceğiniz, size en uygun sigarayı bırakma programını oluşturmak için önce iki sorunun cevabını vermeniz gerekiyor.


Soru 1 : Bir günde  ORTALAMA kaç sigara içiyorsunuz?
Soru 2 : Bu sayı EN AZ kaç olursa, kendinizi sigaradan mahrum bırakılmış gibi hissetmezsiniz? 

Size Özel Sigarayı Bırakma Programını anlatan yazıyı okumak için  Size Özel SBP ile Sigarayı Bırakmak Mümkün! üzerine tıklayınız.

Önemli Not: Sigarayı bırakmak için SBP Yöntemini denemeden önce lütfen kararınızı doktorunuz ile de paylaşınız . 

İçerik No: 015-04-SGL-1703-02-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.
 
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Size Özel SBP ile Sigarayı Bırakmak Mümkün! 

 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.
TİRYAKİnimmm 29.3.2017
sigarayı bırakamamak iradesizlik diyenlere kapak olsun.Örnekler gerçekten doğru bencede...
duygu 30.3.2017
En çok "onu tıpkı geldiği gibi yani yavaş yavaş hayatımızdan çıkarabiliriz" kısmını sevdim. Gerçekten neden bir günde bırakmaya çalışıyoruz :D Kaleminize sağlık, deneyeceğim.
doğan 31.3.2017
gel de katılma