Blog Kategorileri
İlandex Blog

Para biriktirmek için 10 çarpıcı taktik!

Para biriktirmek sizin için çok mu zor? Günlük hayatınızda  küçük rötuşlar yaparak kenara ayırabileceğiniz birikimlerin, kısa zamanda yüzünüzü güldürecek meblağlara ulaşması işten bile değil! 
31.3.2017 23:00:00
Okunma Sayısı : 1924
Para biriktirmek için 10 çarpıcı taktik!

Para biriktirmek için Beyin yakan Fikirler 


'Bırakın para biriktirmeyi, ayın sonunu zor getiriyorum ben...' diye yakınmayı bir bırakın ve bir şeyleri değiştirmek için hemen harekete geçin... Günlük hayatınızda  küçük rötuşlar yaparak kenara ayırabileceğiniz birikimlerin, kısa zamanda yüzünüzü güldürecek meblağlara ulaşması işten bile değil! 
Merak etmeyin okuyacaklarınız, 'Bir kumbara alıp her gün içine 3-5 TL bozukluk atın. Kısa zamanda biriken parayı saydığınızda gözlerinize inanamayacaksınız! ' kıvamında beyin yakan fikirlerle zihninizi açmak gibi bir iddia taşımıyor... 
Bir şeylerin değişmesi için, piyangodan yüklü bir ikramiye kazanana kadar beklemenize gerek yok. Bir yandan paranızı kısa yoldan beşe katlama taktiklerine kafa patlatmanızın bir sakıncası yok elbette;  ama her ihtimale karşı, geleneksel para biriktirme yöntemlerine başvurmanızın da  bir zararı olmaz öyle değil mi? 


LCD, güneş gözlüğü ve bavul...


İtiraf edin, cebinize giren para çıkandan fazla olsaydı, muhtemelen  birazını  biriktirebilmenin yollarını aramak yerine, onu zevkle harcamakla meşgul olurdunuz. Durum tam tersi olduğuna göre, para biriktirmeye başlamak için öncelikle gerçekçi olmanız ve içinde bulunduğunuz koşulları kabullenmeniz gerekiyor. 
Bütün dünyada ekonominin tehlike çanları çaldığı şu günlerde  şirketler bile yıllık ciro hedeflerini kurşun kalemle yaparken, en ufak bir şey satın alırken bile iki kez düşündüğünü söyleyenlerin endişelerine katılmamak mümkün değil.
Bazen bütün çabanıza rağmen, kısmak için çaba harcadığınız ihtiyaç kalemleri size daha büyük gider kalemleri olarak geri dönebilir. Örneğin, sezon sonu indiriminden  faydalanıp, ertesi yıl için  iyi bir bot almak üzere gittiğiniz alışveriş merkezindeki %70'e varan (!) indirimlerin cazibesine kapılıp aldığınız 72 ekran  TV , güneş gözlüğü ve bavulu taksiye sığdırmaya çalışırken, aklınızdan  bir an için, ilk taksitini çoktan ödediğiniz LCD' yi  iade etmek geçebilir. Ya da kış aylarında doğalgaz faturasından tasarruf etmek için biraz daha sıkı giyinip arttırdığınız parayı, ilaç ve doktor muayenelerine harcamak oldukça can sıkıcı olabilir.  

 

Geri Dönüşümle ileri !


Aslında gerçekten ihtiyacınız olmayan pek çok şey için ödediğiniz büyük meblağları, genel giderlerden düştüğünüz zaman, bilinçsiz tüketim alışkanlıklarınızla ilgili bazı küçük düzenlemelerle hayat standartlarınızı  daha iyi seviyelere taşıyabileceğinizi daha iyi idrak edeceksiniz. 
Daha da çarpıcı olan şu ki, az sonra okuyacağınız tavsiyeleri uyguladığınızda, hayatınıza dair bir çeşit geri dönüşüm mekanizmasını harekete geçirmiş olmanın  verdiği  hazzın sizi,  birikecek olan  paranın miktarından çok daha fazla motive ettiğini göreceksiniz.

Beklenmedik tatsız sürprizler yüzünden bin bir güçlükle kazandığınız paranızın eften püften yerlere harcandığını görmek keyfinizi kaçırıyorsa, gidişatı değiştirmek için ilk adımı atmaya ne dersiniz ?


İşte Para Biriktirmenize yardımcı olacak 10 çarpıcı taktik!


1. Otomatik Ödeme Talimatları


Günlük hayatın yoğun temposu içinde aylık faturalar için otomatik ödeme talimatı vermenin hayat kurtarıcı olduğu su götürmez bir gerçek. Talimatlar sizi, son ödeme tarihini kaçırdığınız için  boşu boşuna ödemek zorunda kalacağınız gecikme faizi, açma kapama bedeli, limit aşımı gibi başlıklar altında faturalarınıza ilave edilen ekstralardan korusa bile, yine de dikkatli olmanız gerekiyor.
Taahhüt sözü ile indirimli faydalandığınız hizmetlerin süresi sona erdiğinde, faturanız umduğunuzun üzerinde gelebilir. Dijital tv platformuna aylık 49 TL ödediğinizi sanırken, aboneliğiniz otomatik olarak  bir üst pakete yükseltildiği için son sekiz aydır 69 tl ödediğinizi öğrenince keyfinizin kaçmasını istemiyorsanız,  her ay nereye ne ödediğinizi kontrol etmelisiniz. 

 

2. Kredi Kartı Ekstreleri


Kredi kartı ekstrelerinizi elinizden geldiğince düzenli olarak takip edin ve ödemelerin zamanında gerçekleştiğinden emin olun. Rutin meblağların çok üzerinde seyreden bir fiş ve ya fatura varsa, üzerine düşüp sebebini araştırın. Kredi kartı ekstreleri dikkatle incelendiğinde, en çok nelere harcama yaptığınızı çarpıcı bir şekilde gözler önüne sereceğinden, kendinizi kontrol etmeniz için iyi bir süspansiyon görevi görebilir. Örneğin 100 TL'lik market alışverişinizin 40 TL'si ile abur cubur almışsanız, bir daha ki sefer alışverişe tok karnına çıkmanız çok daha akıllıca olacaktır. 

 

3. Fişler ve Faturalar


Özellikle gıda alışverişi yaptıktan sonra, alışveriş fişlerini ürünleri tüketene kadar saklayın. İndirime girdiği için aldığınız iki kutu peynir, soğuk zincirdeki bir kırılma yüzünden son kullanma tarihinden çok önce bozulmuş olabilir. Tasarruf yapayım derken, parasını 3 taksitte ödemeye devam edeceğiniz iki kutu peyniri çöpe atmak keyfinizi kaçırabilir. Oysa fişini sakladığınız ürünlerin iadesinde  -çok istisnai durumlar dışında- sorun yaşamazsınız.
Aynı şey elbette, gıda dışı ürünler için de geçerli...Yatak odanız için dünyanın parasını ödeyip aldığınız abajurun kaplaması, ampulün ısısı ile  ilk kullanımda deforme olduğunda, deliler gibi faturasını aramamak için kendinize bir fatura, fiş kutusu yapın ve kutuyu mümkünse giriş holündeki portmantoda bulundurun.

 

4. Baştan çıkarıcı İndirimler


'1 alana 1 bedava, 2.si yarı fiyatına, 50 TL'lik alışveriş yapana 29TL'lik ürün sadece  9 TL'  gibi çarpıcı teklifler çoğu zaman o kadar baştan çıkarıcı olur ki, bir türlü beğenemediğiniz ikinci ürünü seçebilme telaşı ile reyonları talan ederken, kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Çoğu zaman sırf  çok ucuz olduğu için,' En kötü iki kere evde giyer atarım' diyerek alınan giysiler  neredeyse hiç giyilmedikleri gibi, bütçenizin bir kısmını ziyan etmek ve dolabınızda yer işgal etmekten başka hiç bir işe yaramazlar.

 

5. Gider Panosu


Fiş, fatura, kredi kartı ekstreleri, her türlü etkinlik biletleri veya alışveriş listesi gibi aylık para trafiğinizi gözler önüne serecek her türlü belgeyi bir panoya, panoyu da  gözle görülür bir yere asın. Nereye ne kadar para harcadığınızı tespit etmek için, her ay başında biriken her şeyi indirip kabaca  toplayın. Panonun gereğinden fazla kalabalıklaştığını hissettiğiniz ay,  kendinizi frenleyerek, harcamalarınızı kontrol altında tutabilmeniz çok daha kolay olur. 

 

 6. Abonelik ve Üyelikler


Abone olduğunuz halde okumaya vakit ayıramadığınız aylık dergiler, kullanılmayan telefon hatları,  internet abonelikleri, spor salonu üyelikleri, sanat kursları, ücretli bilgisayar oyunu üyelikleri, ikinci oda için dijital tv abonelikleri gibi istikrarlı olarak  takip etmekte zorlandığınız her türlü ekstrayı, gider kalemleriniz arasından çıkarmakta tereddüt etmeyin. Nasıl olsa ne zaman isterseniz yeniden başlatmak sizin elinizde! Gözünüze az gibi görünen harcamaların, bir araya geldiğinde ciddi meblağlara ulaştığını fark edince epey şaşırabilirsiniz.

 

7. Alışveriş Merkezleri


Alışveriş merkezine eğlence olsun diye değil, gerçekten bir ihtiyacınız olduğunda gitmeyi adet edinin. Hiç bir şey alma niyetiniz olmasa bile mağazalarda gezmek hoşunuza gidiyorsa, indirimlerin cazibesine kapılmamak için, üzerinizde sadece AVM'ye gitmenize sebep olan ihtiyacınız  kadar para taşıyın. AVM'leri gezmek için değil, ihtiyaçlarınızı alıp çıkmak için kullanmayı alışkanlık haline getirebilirseniz, orada geçirdiğiniz uzun saatler sonunda acıkıp susadığınız için ekstra harcama yapmak zorunda da kalmazsınız.


8. Kredi Kartı yerine Nakit Para


Mecbur kalmadıkça kredi kartı yerine nakit harcama yapmaya çalışın. Böylece henüz kazanmadığınız bir parayı harcıyor olduğunuz gerçeği ile  yüzleşmek, alışveriş hızınızı bir nebze olsun yavaşlatacaktır. Bütçeniz nakit harcama yapmanıza müsaade etmiyorsa, zaruri ihtiyaçlarınız dışındaki alışverişlerinizi ihtiyacınız olan  nakit para elinize geçene kadar erteleyin.

 

9. Taksit yerine Tek çekim


Kredi kartından başka çareniz yoksa, en azından  alışverişlerinizi yaparken kartınızdan  tek çekim yapılmasını tercih etmeye çalışın. Kredi kartı üst limitine ne kadar yaklaşırsanız, bir sonraki ay yapacağınız harcamalarınızda bir o kadar daha dikkatli olursunuz. Kredi kartı limitinizi sonuna kadar kullanmazsanız, beklenmedik sağlık harcamaları gibi acil durumlar için  ekstra paraya  ihtiyacınız olduğunda sıkıntı yaşamazsınız.

 

10. Olmazsa da olur.
Alamadığınız hiç bir şey , hayatınızın geri kalanında büyük bir yıkıma sebep olmayacağı gibi, muhtemelen aslında hiç de ihtiyacınız olmayan % 70'inden fazlası bir daha aklınıza bile gelmeyecektir. Kenara biraz para ayırabilmek için, alışveriş yaparken birinci önceliğiniz ihtiyaçlarınız olmalı. Kışı geçirecek 2 ayakkabınız zaten varsa, rengini çok sevdiğiniz için aldığınız  üçüncü ayakkabı, sizi en fazla eve gidene kadar mutlu eder ve zamanla diğer çiftlerin yanında sırasını bekleyen bir başka eski çifte dönüşür. 
 
İçerik No: 020-01-YSM-1703-04-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
EN KOLAY MUTLULUK TERAPİSİ YÖNTEMLERİ
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.