Blog Kategorileri
İlandex Blog

Motosikletli kurye mi motorsikletli kurye mi ?

Kurye iş ilanları yayınlanan sitelere göz gezdirdiğinizde  karşınıza pek çok farklı ifade çıkıyor. Motokurye, motorlu kurye, motorcu, paketçi, paket servis elemanı... İŞKUR  tarafından  hazırlanan Türk Meslekler Sözlüğünde ise, kuryelik mesleğini tanımlayan üç farklı meslek kodu var ama adı saydıklarımızdan hiç biri değil. Mesleği tarif etmek için türetilmiş bunca ismin  resmi belgelere göre geçerliliğinin olmaması, kafaları biraz karıştırıyor.
14.6.2017 22:00:00
Okunma Sayısı : 1793
Motosikletli kurye mi motorsikletli kurye mi ?

Motokurye, motorlu kurye, motorcu, paketçi... Nedir bu işin doğrusu?
Motosikletli Kurye mesleği , Türkiye İş Kurumu tarafından 'Kendisine teslim edilen her türlü yemek siparişi, evrak, kargo ve paketleri alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştıran kişilerin yaptığı iş' olarak tanımlanıyor. 
2000 yılında kurulan İŞKUR' un kuryeliği meslek olarak kabul ederek, meslek adını 'motorsikletli kurye' olarak ilan etmesi biraz(!) zaman alınca, geçen 14 yıl boyunca her kafadan bir ses çıkmış olmasına pek de  şaşırmamak gerek.
Haksızlık etmeyelim 'Olmuşken en iyisi olsun! ' diye, üzerinde 14 yıl düşündükleri meslek adı için o kadar titizlenmişler ki, Türk Dil Kurumu'nun  belirlediği yazım kuralları bile içlerine sinmemiş... 
Şöyle ki, Türk Dil Kurumu  tarafından yayınlanan Büyük Türkçe Sözlük, bu kelimenin doğrusu  'motorsiklet' değil 'motosiklet' diyorken, Türkiye İş Kurumu Meslekler Sözlüğü 'nde  meslek adı  'motosikletli kurye' olarak değil, 'motorsikletli kurye' olarak geçiyor.
Koskoca Türkiye İş Kurumu,  imla kurallarını kâle almayacak değil ya... 'Madem  o kadar yıl bekledik, TDK'dan bile daha iyisini yapalım da, herkesin ağzı açık kalsın...' diye düşünülmüş besbelli.
Motosiklet kelimesi ile kelimenin İngilizce  karşılığı olan 'motorcycle' kelimelerini kar, karıştır, yeniden dağıt. Sonuç: 40 yıllık motosiklet, hoooop oldu mu size motorsiklet... Ne diyelim, vatana millete hayırlı olsun.


İsviçreli Dilbilimi (!) Adamları yanılıyor olamaz!
Paketcibul.com olarak, 'Ha bir harf eksik, ha bir fazla' diyerek konuyu kapatamadık çünkü biliyorduk ki, yıllar sonra motosiklete eklenen bu 'R' harfinin gizemini çözmek için, artık birileri bir şeyler yapmalıydı.
Biz de konunun ehemmiyetine binaen, yakın takipçisi olmak kanaati ile aldık iki kelimeyi de, aynı anda tarafsız İsviçreli dilbilimi adamlarına yolladık ve 'Bir araştırın.' dedik. 
Bu arada inanır mısınız, TDK sözlüğünde  'Dil bilimi adamı' diye bir şey de yok! 
Neyse uzatmayalım, bir dünya test, yazışma, analiz derken sonunda, İsviçreli bilim insanları 'motorsiklet' kelimesinin bugünkü nihai haline 'Beyin Fırtınası Tekniği' ile getirilmiş olduğu tespit ettiler. Rapor ekinde yer alan ayrıntılı analiz  bir hayli şaşırtıcı...

Çılgın bu İsviçreliler! Allem edip kallem edip, laboratuvar ortamında diyalogları yeniden canlandırmayı başarmışlar. Gelin şimdi, o tarihi güne geri dönüp, konuşulanlara kulak verelim. 
- Kaça geldik?
- Meslek Kodu : 8321.02 abi.
- İki çay söyle, dilimiz damağımız kurudu. Neymiş iş tanımı?
- Kendisine teslim edilen her türlü yemek siparişi, evrak, kargo ve paketlerin alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli     bir şekilde ulaştıran kişi.
- Motosikletli kurye işte. Yaz. Sonra ki?
- Abi, çok uzun olmadı mı bu ya?
- Olur bölelim .
- Sikleti komple atsak nasıl olur?
- Motolukurye ? Bilmem, fena olmadı valla...
- Peki motoyu  atsak ?
- Sikletlikurye. Yok yahu daha neler ...
- Sen dedin oğlum.
- Tamam abi kızma. Sesli düşünüyoruz şurada.
- Motolet nasıl? Motoletli kurye? 
- Yok abi ya, bana diyorsun ama asıl sen uçtun.
- İşin içinde motor var ya, acaba araya 'R' mi eklesek?
- Motorlet gibi mi? Motorletli kurye? E fena değil bence.
- Abi ayıp olacak ama nasıl desem? Şu üç malum harfi geri mi koysak?
- Hangi 3 harf ? haaaağğğğ hah ha... Motorsikletli Kurye olur o zaman.
- Hah bu oldu bak! Nasıl boksta tüysiklet, ağırsiklet var, bu da onun gibi bisiklet, motorsiklet ...
- Süper bulduk abi!
- Bence de... Budur !  Hem doğrusu moto değil ki motor zaten.
- Doğru diyorsun.R yokken bir sakildi sanki, şimdi tam oldu böyle.
- Gene uzun oldu ama, olsun artık.
- Yok yok süper.
- Tamam yaz oraya, meslek adı: 'Motorsikletli Kurye'. 
- Sıradaki ?


What's your job my fellow?  ( Mesleğin ne dostum? )
Yapılan işi, öyle topu topu araya bir R harfi eklemişler deyip de hafife almamak lazım. Görünen o ki, İŞKUR mevzuya TDK' dan çok daha evrensel ölçekte yaklaşarak  'Benim kuryem dünya vatandaşıdır, bunu herkes böyle bilsin.' diyor. Tavır güzel ;)
İŞKUR'a göre bu değişiklik sayesinde 'Türk bir kurye, artık dünyanın neresine giderse gitsin, mesleği sorulduğunda, elin ecnebisine anlatmak için kırk takla atmak zorunda kalmayacak çünkü  'Motorsiklet' kelimesi o kadar küresel ki, karşınızdaki kim olsa anlar.
TDK' nın zoruna gitmesin ama, bu 'harf' değil  'vizyon' meselesi!  Misal, motorsikletli kurye iş icabı yurtdışına çıktı ve Amerikalı arkadaşı merak edip sordu:
- What's your job my fellow?  ( mesleğin ne dostum? )
- Hello ! Motosikletli kurye ben.   
- Kuuuye?  Courier you mean. Yeah OK, but what is moto ? 
  ( Kurye demek istiyorsun. Evet anladım, ama moto ne ya? )
- Motor motor ... Motorsiklet diyorum abi anladın?
- Oooo I understand  ( ay andırstend / Haaa anladııım motorsikletli kurye diyosunn)
- Yes yes vırrrrn...
- Oooo ! Yes vırrrrn vırrrnn...  Hoh hohhh hoo
Ha şöyle! Bak  motor deyince adam hemen anladı.Yetmedi bir de espri  patlattı üstüne, motor sesi çıkarıp. Demek ki aslında, kurye en başında 'motosiklet' yerine  'motorsiklet' demiş olsa, mevzu şak diye anlaşılacak.Tartışmaya gerek yok, sonuç açık ve net. Hay sen aklınla bin yaşa İŞKUR! 


Motokurye, motorcu, motorlu kurye, paket servis elemanı ...
Şaka bir yana, Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan meslekler sözlüğü  gerçekten çok kapsamlı. İçinde  küratörden plantasyon müdürüne, vantriloktan fosil bilimciye kadar aklınıza ne iş gelirse var. Hazırlayanlar, binlerce mesleği derleyip, yayınlamak için ciddi emek harcamışlar fakat meslek grubu ve meslek tanımında geçen ifadeler arasında bazı tutarsızlıklar olması kafa karıştırıyor.
Tahminlerimiz sıkıntının J harfinden kaynaklandığı yönünde... Çabucak biter sandıkları J çok oyaladığı için, iş programının gerisinde kalındığı ancak K 'ya gelindiğinde fark edilince, yetiştirme telaşı, o, bu derken kurye mesleği biraz aceleye gelmiş.
Örneğin, sözlükte üç farklı meslek koduna sahip olan kuryelik, iki farklı meslek grubu altında yer alıyor. Her üç meslek tanımı da neredeyse aynı olmasına rağmen, meslek grubuna göre sadece 8321.02 kodlu olan iş nitelik gerektiriyor. 


Meslek adı : 8321.02 - Motorsikletli Kurye  
Meslek Grubu : Araba, kamyonet ve motosiklet sürücüleri

Meslek adı : 9621.01 Kurye ve 9621.08 Kurye (İlaç dağıtım)
Meslek Grubu : Diğer nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar

 

Diğer yandan, 9621.08 meslek koduna sahip 'İlaç taşıyan kurye' sözlükte 'Ecza depolarında kendisine teslim edilen her türlü ilaç ve belgeleri teslim alarak alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştırma bilgi becerisine sahip NİTELİKLİ kişidir .' diye tanımlanıyor ama meslek grubuna bakacak olursanız, yapılan iş her hangi bir nitelik gerektirmiyor. İlaç dağıtım işinin yaya olarak yapılmadığı göz önünde bulundurulduğunda, mesleğin neden  Araba, Kamyonet ve Motosiklet Sürücüleri grubu altında yer almadığını anlamak zor...
İş İlanları yayınlanan sitelere göz gezdirdiğinizde ise, karşınıza pek çok farklı ifade çıkıyor. Motokurye, motorlu kurye, motorcu, paketçi, paket servis elemanı... Mesleği tarif etmek için türetilmiş olan onca ismin, resmi belgelere göre geçerliliğinin olmaması, durumu iyice içinden çıkılmaz hale sokuyor. 

Kuryelik mesleğinin nitelikli meslekler arasında yer alabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılana kadar tek çıkar yol, hem kuryelerin hem de kurye istihdam eden işletmelerin, sağlıksız görünen teorik düzenlemeleri, işçi ve işveren için en hakkaniyetli olacak şekilde uygulama bilinci ile hareket etmeleri gibi görünüyor.

 

Editörün notu:
Mizahi bir dil ile konunun önemine dikkat çekmek istenilen yazı içeriğinde geçen ironi ve hiciv içeren diyaloglar  tamamen hayal ürünü olup, adı geçen kurumları  gerçek manada eleştirme, karalama  ya da hicvetme amacı taşımamaktadır. İŞKUR  ile TDK kurumları ve gerçek çalışanlarını saygıyla tenzih ederiz.

 

İçerik No: 035-02-SKT-1706-11-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

GERÇEK KURYELER NAYLON MOTORCULARA KARŞI!                
KURYELERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN MÜŞTERİLER!
GERÇEK TEHLİKE 2 TEKERLİ DEĞİL 2 AYAKLILAR!
MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!
MOTOSİKLETE KARŞI ÇIKAN AİLE NASIL İKNA EDİLİR?

 


 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.