Blog Kategorileri
İlandex Blog

Motosikletle tatile çıkmanın tam zamanı!

Kendinize iki haftalık harika bir rota planlayıp, motorun bütün bakımlarını yaptırdıktan sonra, yola çıktığınızı hayal edin. Daha ikinci gün, beklenmedik bir motor arızası yüzünden gecenin bir yarısı ıssız bir yerde tek  başınıza kaldığınızda ilk tepkiniz ne olur?
6.7.2018 13:00:00
Okunma Sayısı : 1914
Motosikletle tatile çıkmanın tam zamanı!

Motosiklet tutkusu

 
İlk motorunuzu aldığınızda, belki de ondan tek beklentiniz, sizi trafik  derdi olmadan bir yerden diğerine ulaştırmasıdır, ama bu mekanik harikanın sizi içine çektiği sosyal çevre ile tanıştıktan sonra, tutkunuzu yeni dostlarınızla beraber yaşamanın tarif edilmez hazzını keşfedersiniz.
Katıldığınız organizasyonlarda tanıştığınız ve sizinle aynı tutkuyu paylaşan insanlarla kurduğunuz güçlü dostlukların, iç dünyanızı nasıl  zenginleştirdiği gördükçe motorunuza olan bağlılığınız daha da kuvvetlenir.
Motor kullanmanın sizin için bir  yaşam biçimine dönüşmeye başlaması ile yaşamınızdaki her şeyin  tutkunuza göre şekillenmeye başladığınızı fark edersiniz. Takip edilen  motorcu siteleri, yayınlar, hafta sonu gezileri ve motorla çıkılan tatiller...
 

Dil, din, ırk değil motor aşkı...

 
Motosiklet öyle bir tutkudur ki;  dil, din, ırk, yaş, eğitim, meslek, gelir düzeyi  gibi insanların sosyal statülerini belirleyen faktörlerin hiç birini umursamayan milyonlarca maceraperesti görünmez bir bağ ile birbirine kenetler. 
Festivaller, fuarlar gibi sosyal platformlar, motor tutkunlarının, dilini bile bilmedikleri insanlarla, onlarca yıllık geçmiş hukukları varmış gibi kaynaşabilmelerini sağlar ve bu tutkuyla
bir araya gelerek tanışan insanlar, birbirlerini sadece motorcu kimlikleri ile kabul ederler.
Kıtalar arası boyutta yaşanan motorcu buluşmaları, mail ve yazışmalarla başlayan  ve festivalerle perçinlenen ömürlük dostluklara vesile olur.
 

Tatil beklemez!

 
Eğer artık motosikletiniz sizin için en yakın aile üyelerinizden biri gibiyse, onsuz geçireceğiniz bir tatil  sizin için pek de tatil sayılmaz.
Yeni bir yolculuğa çıkabilmek için, tüm koşulların uygun olduğu doğru zamanı beklemenin macera ruhuyla örtüşmediği konusunda  pek çok motor tutkunu ile hem fikirseniz, bir sebepten  hep ertesi yıla kalan motosikletle tatile çıkma hayalinizi artık ertelemeyin.
Eğer hayalinizi bir kez daha ertelemenize  değecek  haklı bir gerekçeniz yoksa, dağ, bayır demeyip yollara düşmeden önce çok da fazla düşünmeye gerek yok; çünkü zaman su gibi akıp geçiyor.
 

Tek bir sırt çantası...

 
İşin gerçeği hiç bir gezgin, kusursuz tatil planlarının macera ruhunun büyüsünü bozmadığını söyleyemez;  çünkü hepsi iyi bir seyahat planının küçük aksilikleri önlerken, yolun karşılarına çıkaracağı sürprizleri  ıskalamalarına yol açabileceğini de iyi bilir.
Asıl hedefleri  yolculuğun kendisi olan maceraperestler, yolda geçirdikleri her anın tadını doyasıya  çıkarmayı başarırılar. Varmaktan çok yolda olmayı seven  pek çok gezgin, istikamet ve mola yerlerini belirlerken, esnek  bir rota çizerler. Bir yere yetişmek gibi  kaygıları olmayan gezginler için zorunlu sebeplerle rotadan sapmak, yolu uzatmak hatta yolda kalmak sorun değil, maceranın ta kendisidir; çünkü yola çıkmak, başlı başına bir mücadeledir ve yolun karşınıza çıkaracağı tüm sürprizlere açık olabilmeyi gerektirir.
Bu yüzdendir ki, aynı zamanda adrenalin bağımlısı olan gerçek  motosiklet tutkunları,  programlarını aksatacak beklenmedik aksilikler yüzünden büyük  stresler yaşamazlar. Tam da bu sebeple, tek bir sırt çantası ile motoruna atlayıp, başını alıp gidebilmek, sadece mücadeleci ve cesur insanların harcıdır.
 

Sanal demo çekmeden de olur...

 
Yola çıkmadan önce rotanın üzerindeki her şeyi delice araştırıp, adeta yolculuğun sanal bir demosunu çekmek çok da iyi bir fikir değil; çünkü hiç bir sürpriz gelişmeye  şans bırakmamak, kitabını yeni bitirdiğiniz bir filmi sıcağı sıcağına sinemada izliyormuş hissi ile yol almanıza sebep olabilir.
Oysa nispeten riskli de olsa, rotayı kabaca belirledikten sonra, teferruatları  yolda şekillendirmek, adrenalin seviyenizi şüphesiz  daha yüksek seviyelerde  tutacaktır.
Yolculuğa çıkmadan önce son hazırlıklarınızı yaparken, sorun yaratmayacak küçük detayları fazla büyütmemek ve her şeyin kontrol altında olması gerektiği fikrinden uzaklaşmak gerekiyor. 
 

Yolda hayatının aşkını bulmak...

 
Mola verdiğinizde konaklamayı planladığınız tesiste oda ayırmadan önce,  müşteri yorumlarında 12 numaralı odada -dış duvarına  klima dış üniteleri monte edildiği için- gürültüden uyunamadığını öğrenmek  güzel olur elbette ama tüm bu tedbirler, seyahatinizin doğal akışını da bozabilir.
Belki yaptığınız ön araştırma sayesinde bütün gece iyi bir uyku çekebilirsiniz ama gürültüden uyuyamadığı için hava almaya çıkan, yeni tanışacağınız arkadaşınızla terasta bir şeyler içip sohbet ederek geçirebileceğiniz keyifli bir geceden mahrum kaldığınızı bilmeden...
Hatta belki de kalacağınız yeri önceden bu kadar didiklememiş olsanız, ertesi sabah yeniden yola çıkmadan önce biraz uyuklamak üzere indiğiniz sahilde, hayatınızın aşkıyla tanışabilirsiniz...
 
 

Motosiklet arızası...

 
Kendinize iki haftalık harika bir rota planlayıp, motorun bütün bakımlarını yaptırdıktan sonra, yola çıktığınızı hayal edin. Daha ikinci gün, beklenmedik bir motor arızası yüzünden gecenin bir yarısı ıssız bir yerde tek  başınıza kaldığınızda ilk tepkiniz ne olur?
Eğer  iyi bir organizasyon yaparak yola çıkmışsanız işiniz zor olabilir; çünkü bilet ve konaklama ücretlerinin çoğu peşin  ödendiği için bütün programınız aksar.
Telaşla telefona sarılıp  ilk arayacağınız numaranın, acil yol yardımı yerine rezervasyonlarınızı iptal ettirebileceğiniz tesislere ait olmasını istemiyorsanız, erken rezervasyonlar  konusunda tedbirli olun. Erken ödediğiniz için indirimli konaklayacağınız odaya zamanında varamayınca, başka bir tesise ödemek zorunda  kalacağınız ekstra konaklama masrafları, oldukça keyfinizi kaçırabilir. Hatta programınıza sadık kalmak  ve planladığınız yere zamanında yetişmek için acele etmek, motor üzerindeki can güvenliğinizi tehlikeye atabilir.
 

Zifiri karanlıkta bir araba farı...

 
Temel rotayı ve konaklama alternatiflerini kurguladıktan sonra, yolculuğu akışına bıraktığınız ikinci senaryoda ise yolu siz seçmezsiniz, çünkü yol sizi seçer...
Arızalanan motorunuzu güvenli bir yere çektikten sonra, yardım gelene kadar keyifle hazırladığınız kahvenizi içtikten sonra küçük bir gezinti yaparak, beklenmedik mola yerinizi keşfe çıkabilirsiniz.
Yolculuğu akışına bırakmaktan kasıt asla tedbirsiz olmak anlamına gelmiyor elbette. Yolda ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri eksiksiz olarak yanınıza almışsanız, aklınıza esen her yerde  özgürce mola verip, artçı koltuğuna sabitlediğiniz sırt çantanızdan uyku tulumunuzu çıkarıp kamp bile yapabilirsiniz.
Hele yanınızda bir de yol arkadaşınız varsa, can sıkıcı bir motor arızası ile başlayan gece, yıllar boyunca her bir araya gelişinizde keyifle hatırlayacağınız unutulmaz bir yolculuk anısına dönüşebilir.
Motorunuzun arızalandığı yerde, zifiri karanlıkta bir araba farı görmek için saatlerce beklemek zorunda da kalabilirsiniz ama belki de saatler sonra sizi at arabasına alıp, gece evinde ağırlayan ihtiyarın ikram edeceği gözlemenin tadı öyle bir damağınızda kalır ki, dönünce anlata anlata bitiremezsiniz.
Sabah olunca, yolda kalan motorunuzu yolun kenarına çekip, otostop yaptığınız ıssız yere geri döndüğünüzde, hayatınızda gördüğünüz en güzel manzara ile karşılaşıp, arızalanarak da olsa size o manzarayı gösterdiği için motorunuza daha da aşık olabilirsiniz...
 
İçerik No: 024-05-GZL-1704-04-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

 
 
 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.