Blog Kategorileri
İlandex Blog

Motosiklete karşı çıkan aile nasıl ikna edilir?

'Motosiklet kullanmak benim için bir tutku...' diye ağzınızı açtığınız an, pek çok kişi 'Ama çok tehlikeli...'diye lafı ağzınıza tıkmaya can atar ama en tehlikeli olanlar, bir solukta içinde kaza geçen 17 cümle kurabilen evhamlı komşulardır. Bütün gün, üçüncü sayfa haberlerine maruz kalan akrabalarınızın, siz eve adımınızı atar atmaz olay çıkarmaları normal karşılanmalıdır.
12.5.2017 15:00:00
Okunma Sayısı : 1917
Motosiklete karşı çıkan aile nasıl ikna edilir?

Motosiklet Tutkusu
Hiç dondurma yememiş bir insana, tadının neye benzediğini nasıl anlatırsınız? Kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi klişeleri geçelim lütfen...Dondurma işte! Soğuk olur, şeker ve sütle yapılır, külahta yenir. Peki tadı?  
İstediğiniz kadar sıfatı yan yana getirin, tarifle olmaz bu iş...
Özetle, dondurmayı tatmayan lezzetini bilemez. Hayatında motora binmemiş birine motor tutkunuzu anlatmak ta böyle bir şey ... İster yıllardır tutkunu olun, ister motorla yeni tanışmış olun; bilenler bilir. 
Motosiklet tutkusu kelimelerle anlatılmaz, yaşanır...


İki tekerli meditasyon
Motosiklet kullanmanın, zihninizi meşgul eden her şeyden arınarak kendinizle baş başa kalabilmenizi sağlayan bir meditasyon yolu olduğunu ancak, sizinle aynı tutkuyu paylaşanlar anlayabilir. 
%100 konsantrasyon gerektiren bu aktiviteyi gerçekleştirirken, geri planda başka konular üzerinde düşünme fırsatınız olmaz; çünkü motosiklet zihninizi tamamen ele geçirir. Daha doğrusu gönüllü bir teslim oluştur bu...
Ne yazık ki, motorunuz ile baş başa iken  tattığınız özgürlük duygusu, motor kullanmanıza karşı çıkan yakınlarınız ile karşı karşıya geldiğinizde, yerini derin bir sıkışmışlık hissine bırakır. 


Motosiklet Düşmanı Gizli teşkilat
Çevrenizdekilerin ağız birliği etmiş gibi, motosiklet kullanmanızı tasvip etmediklerini tekrarlamaları sizi bunaltabilir. Hatta zamanla kendinizi, etrafınızın motosiklet düşmanı gizli teşkilat üyeleri tarafından sarılmış olabileceğine varan komplo teorileri geliştirirken bulabilirsiniz.
Yine de şunu bilmelisiniz ki, bu insanların amacı, asla sizinle tutkunuz arasına girmek değil. Motosikletleri fark etmeyen insanlar yüzünden, bir kazaya karışıp zarar görmenizden endişeleniyorlar o kadar...


Belirsizlik ve Endişe Denklemi
Araştırmalar insanların endişe katsayısını yükselten başlıca etkenin belirsizlik olduğunu ortaya koyuyor. 
Tüm hayatınızı değiştirecek bir sınava gireceğinizi ve elinize sınavda çıkacak tüm soru ve cevapların olduğu bir kitapçık verildiğini düşünün. Tüm kitabı okuyup anladıysanız, güveniniz tamdır. Oysa, kitapçığın bir kısmını okuyup anlamış, bir kısmına ise yüzeysel olarak göz atmışsanız, soruların nereden çıkacağını kestiremediğiniz için paniğe kapılırsınız.
Size müdahale eden insanları paniğe sevk eden durumlar, bununla oldukça benzer gerekçeler taşıyor. Motor ve yol hakimiyetinizden son derece emin olsalar bile; diğer sürücü hataları, yol kusurları ve hava şartları gibi çok bilinmeyenli bir denklemin içinde kaybolduğunuz bu yolculuklar, onları oldukça kaygılandırır.


Endişeli anneler, öfkeli babalar ve evhamlı komşular
'Motosiklet kullanmak benim için bir tutku...' diye ağzınızı açtığınız an, pek çok kişi 'Ama çok tehlikeli...'diye lafı ağzınıza tıkmaya can atar ama en tehlikeli olanlar, bir solukta içinde kaza geçen 17 cümle kurabilen evhamlı komşulardır. Bütün gün, üçüncü sayfa haberlerine maruz kalan akrabalarınızın, siz eve adımınızı atar atmaz olay çıkarmaları normal karşılanmalıdır.
Tartışmalarda, sizi koruma içgüdüsü ile sarf edilen sözlerin , uyarının bir tık ötesinde müdahaleye dönüştüğünün farkına varılmaması canınızı sıkabilir. Yine de kulak arkası edemeyeceğiniz tek gerçek, tüm bu insanların sizi seviyor ve koruyup kollamak istiyor olmalarıdır.
Müdahaleler karşısında kapıldığınız öfkeyi frenlemeyi deneyin. Onlarla empati kurmayı başarabilirseniz, lüzumsuz gerginlikler yerini anlayışa bırakır.


Eş ve Anne-Babaları İkna Kılavuzu
Yabancı dil gerektiren bir işe başvurduğunuzda, size önce dil yetkinliğinizi belirleyecek olan sertifikalar ve mezun olduğunuz okul sorulur. Bu belgeler işe kabul edilmeniz için gerekli ama asla yeterli değildir. Mülakat aşamasında ise, seri olarak konuşabildiğinizi ve karşınızdakini anlayabildiğinizi de ispatlamanız gerekir.
Söz edilen konu motosiklet kullanmak olduğunda, ailenizi de aynı şekilde ikna etmeniz beklenir.  Sahip olduğunuz ehliyet, motosiklet kullanmak için gerekli yetkinlik kriterlerine sahip olduğunuzu belgeler ama, trafikteki sürücülerin çoğunun motosikletleri fark etmediğini söyleyen annenize  asla yeterli gelmez.
Hal böyle iken, belki de yapmanız gereken ilk iş, hem annenizin yüreğine su serpmek, hem de güvenliğiniz  için şart olan ' İleri Sürüş Teknikleri Sertifikası ' almaktır.


Bitmeyen masraflarla isyan !
Motor  güvenlik ekipmanlarına döktüğünüz paralarla neredeyse bir araba alabileceğinizi söyleyen babanıza öfkelenmek, sorununuzu çözmez. Ömrünü kıt kanaat geçinmeye çalışarak sürdürmüş olan ebeveynlerinize, paranızı boşa harcamadığınızı ispatlamanın en güzel yolu, kaza anında motosiklet ekipmanlarının sizi nasıl koruduğunu anlatan videoları, onlarla beraber izlemektir. 
Emin olun babanız, ucuz ekipman kullanmanın nelere mal olabileceğini kendi gözleri ile gördükten sonra, 'Sen o kaskın en iyisini al, eksiğini ben tamamlarım' diye  size arka çıkacaktır.
İster  kabul edin,ister etmeyin; sizin için endişelenen ailenizi ikna etmenin en kolay yolu, onlara yeterince vakit ayırmaktır; çünkü  ancak onlarla ilişkilerinizi sıcak tuttuğunuz zaman, motosikletin sizin için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirler.
Ailenizin onlara  kafa tutmadığınızı anlamalarını sağlayabilirseniz, motorunuzun servis bakımlarına ve koruma ekipmanlarına para harcamanızın lüks değil, can güvenliğinizin gereği olduğuna ikna etmeniz, düşündüğünüz kadar zor olmayabilir.


Çaresizseniz, Çare Sizsiniz!
Başlangıç olarak, motor tutkunuzu karşı çıkan sevdiklerinizin endişe düzeylerini  bir tık düşürmek  için atabileceğiniz en doğru adım, güvenlik ekipmanlarınızı ve ileri sürüş teknikleri eğitimlerinizi tamamlamak olmalıdır.
Tartışmalar alevlendiğinde öfkelenip onları susturmak yerine,onları korkutan ve  endişelendiren şeyleri paylaşmalarına müsaade etmelisiniz. Defalarca başa sarmak zorunda kalabileceğiniz bu sancılı süreç, ısrarcı tutumlarının kökeninde yatan kaygı ve önyargıları öğrenmenizin tek yoludur;çünkü endişelerini ancak ,olası  risklere karşı nasıl tedbirler aldığınızı onlara izah ederek dindirebilirsiniz.


Ya motorun ya ben!
Kim ne derse desin, motosiklet konusunda yaşanan ve her iki tarafı da üzen tartışmaları çözüme kavuşturmak size düşer; çünkü beraber bir ömür geçirdiğiniz veya bir yerinden hayatınıza dokunduğunuz insanlara karşı taşıdığınız sorumluluk bunu gerektirir.
En zor olan, haberlerde her duyduğu kaza haberi ile yüreği hop oturup hop kalkan eşinizin  'Ya motorun, ya ben!' demeye başlamasıdır.
Bu durumda başvurulacak son çare, eşinizi canlı ikna turuna çıkarmak olabilir. Eşinize pembe bir kask hediye ederek  onu şaşırtmakla işe başlayabilirsiniz. İlk tepkisi tahmin edeceğiniz üzere size daha çok sinirlenmek olacaktır...Sabırlı olun ve önünüzdeki ilk bir kaç hafta süresince, kaskın mümkün olduğunca göz ününde kalmasını sağlayın. Eşinizin, sıcağı sıcağına değilse bile, öfkesi geçtikten sonra aynanın karşısına geçip yeni kaskını deneyeceğinden emin olabilirsiniz. 
Bir kaç hafta daha bekledikten sonra motorla dolaşmayı teklif etmek, eşinizle saatlerce tartışmaktan veya dil dökmekten çok daha kolay ve etkili olabilir. 
Kim bilir bir de bakarsınız, motora tutkuyla bağlanan eşiniz, motorla gezmeye çıkmak için pazar sabahı erkenden kalkıp hazırlandıktan sonra, gözünüzden uyku akarken dürtükleyerek sizi uyandırmaya çalışan bir kadına dönüşebilir... 


Keyifli ve güvenli sürüşler. Tekerinize taş değmesin...


İçerik No: 029-02-SKT-1705-09-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

MOTOSİKLETLE TATİLE ÇIKMANIN TAM ZAMANI!
GERÇEK TEHLİKE 2 TEKERLİ DEĞİL 2 AYAKLILAR!
MOTOSİKLET KAZALARI ÜZERİNE ÇARPICI BİR ARAŞTIRMA : HURT RAPORU
MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!
55 MADDELİK HURT RAPORU ÖZETİ

 

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.