Blog Kategorileri
İlandex Blog

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Motosiklet kaskı alırken, yüzlerce alternatif arasından  seçim yapmak elbette hiç kolay değil! Birinin rengine ya da desenine aşık olurken, diğerinin modeli aklınızı alıyor olabilir ama can güvenliğiniz için elbette bundan daha fazlası gerek!
6.11.2017 19:00:00
Okunma Sayısı : 1188
Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Motosiklet kaskı hayat kurtarır! Ama takarsan...

Motosiklet kullanırken kask kullanmak her şeyden önce yasal bir zorunluluk! Amaç malum, fakat ne yazık ki piyasada satılan kaskların uluslararası koruma sertifikalarına sahip olup olmadığını kontrol eden bir merci yok!
Hal böyleyken, satın almaya karar verdiğiniz kaskın herhangi bir tehlike anında koruma işlevini hakkıyla yerine getirip getirmediğini test etme işi de başa düşüyor!
Gönül ister ki kaskınızın  güvenilir olup olmadığını ispatlayacak durumlar hiç yaşanmasın, ama her olasılığa karşı, bu kask seçme işini ciddiye almak gerek!
Peki, alacağımız kaskın talihsiz bir kaza anında bizi yeterince koruyacağından veya doğru kaskı aldığımızdan nasıl emin olacağız? 
Gelin, doğru cevaplara birlikte göz atalım…

 

Kaskınızı nasıl alırdınız? Darbeden mi korusun, çevirmeden mi?

Motosiklet sürücüleri için kaskın rengi ve modeli de en az fiyatı kadar önemli, fakat kaskın başlıca fonksiyonunun can güvenliğini sağlamak olduğu asla unutulmamalı!
Kask seçerken göz önünde bulundurulması gereken en temel unsur, darbe ve çarpmalara karşı en üst seviyede koruma sağlayacak malzemelerden üretilmiş ve başınızı gereğince sarıp koruyacak formda tasarlanmış olmasıdır.
Bedeni şu olsun, rengi montuma uysun, cebimi de fazla yakmasın derseniz sayısız alternatif çıkar karşınıza. Elinizden düşse karpuz gibi çatlamaya meyilli bu kasklar da başınızı korur, ama darbeden değil çevirmeden... Kask başınızda olduğu müddetçe çevirmeye takılmayacağınız için, hiç başınız ağrımaz.

 

Kask takmayı sevmeyenlere Multifonksiyonel Yoğurt Kabı!

Gerçek şu ki, ucuz  kasklara para vermek yerine beş kiloluk bir yoğurt kovasını ters çevirip kafanıza geçirmek, sizi diğer araçlarla çarpışma gibi tehlikelerden çok daha fazla koruyacaktır.
Nasıl mı? Akli dengenizin yüksek olasılıkla yerinde olmadığını düşünecek olan diğer sürücüler , takip mesafesini korumakla kalmayıp  size yol vermek için birbirleriyle yarışacaklardır. Bomboş yolda bir trafik ekibine denk gelmediğiniz ya da ille de çarpacak bir nesne aramadığınız müddetçe güvende sayılırsınız.
Kask vazifesi de görebilen bu çok fonksiyonlu kovaların en makbul olanları, kendinden taşıma askılı beş kiloluklardır. Boyuna geçirebilen askıları ile son derece pratik bir kullanıcı deneyimi sunan bu kovaların bir diğer fonksiyonu da, size bir şey olmayan(!) kazalarda, uzak mesafelere saçılan  motor(!) parçalarını taşıma kolaylığı sağlamalarıdır.
Şaka bir yana, motosiklet kaskı almaya  ya da kaskınızı yenilemeye karar verdiyseniz, sonradan pişman olmamak için, satın almadan önce çok iyi bir araştırma yapmak  şart!

 

Motosiklet kaskı satın alırken bunlara dikkat!

1.Kaskın Rengi

Kaskınızın rengi, yaya ve diğer araç sürücülerinin dikkatini çekip sizi fark etmelerini sağlayabilmenizde önemli bir etken.  Dikkat çeken fosforlu ve açık renkler, özellikle gece yolculuklarında ve iyi aydınlatılmamış yollardaki sürüş güvenliğinizi arttıracaktır.

2.Kaskın Bedeni

Olası bir tehlike anında başınızdan çıkabilecek kadar bol bir kask, bütün  güvenlik sertifikalarına sahip dahi olsa,  sizi gerektiği gibi koruyamaz. Başınıza küçük geldiği için, gereğinden fazla sarıp baskı ve bölgesel basınç yaratan bir kask ise,  hem sürüş sırasında  hem de sonrasında bölgesel ağrı ve uyuşmalardan muzdarip olmanıza sebep olabilir.

 3.Güvenlik Sertifikaları

Şık bir vitrinde görüp beğendiğiniz bir tişört, üzerinizde pek bir sakil durabilir ya da alelacele aldığınız ucuz bir tişört,  kaliteli bilinen bir markanın üründen çok daha iyi çıkabilir. Her iki durum da, hayatınızda büyük bir değişiklik yaratmaz. Fakat mevzu kask olunca işler değişir, çünkü kaskın işlevini yerine getirememesi, telafisi olmayan kayıplara sebep olabilir. Bu nedenle, kask satın alırken imkanlarınız elverdiğince, güvenlik testlerini geçen sertifikalı markalardan şaşmamak gerekir, çünkü paraya kıyıp bilinen markalardan birini seçtiğinizde, Güvenlik Sertifikasına sahip bir ürün almış olursunuz.
DOT, ECE,SNELL, SHARP gibi pek çok sertifika mevcut. Hangi kaskın hangi sertifikalara sahip olduğunu ve  satın alacağınız kaskın hangi güvenlik testlerinden başarıyla geçtiğini, kendi sitelerini ziyaret ederek öğrenebileceğiniz gibi, küçük bir araştırma ile pek çok türkçe kaynağa da ulaşmanız mümkün.
İmkanınız olduğu halde, bütçe ayırmakta hala tereddüt ediyorsanız, kendinize tekrar tekrar hatırlatmanız gereken, kaska harcadığınız paranın, aslında canınıza biçtiğiniz değeri ortaya koyduğu olmalıdır.

4.Raf Ömrü

Motosiklet Kaskı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken  kaskın raf ömrü olmalıdır ve bir kaskın raf ömrü yaklaşık olarak beş yıldır.
Peki bu ne demektir?
Bu demektir ki, bir kask, beş yıl boyunca bir kez  bile kullanılmamış, hatta sadece rafta bekmiş dahi olsa,  sizi yeterince koruyamaz, çünkü kaskın dış kabuğunun altında yer alan darbe emici malzeme, zaman içerisinde özelliğini kaybeder.
Bu nedenle, raf ömrü dolmaya yakın kaskları piyasadan toplayıp gerçek fiyatının altına satarak ticari kazanç elde etmeye çalışan ve raf ömrünün sadece daha çok ürün satmak için başvurulan ticari bir taktik olduğu gibi söylemlerle kafa karıştıran art niyetli insanlara itimat etmemek gerekir.
Bu gibi sebeplerle, ödeme yapmadan önce  -Özellikle de internetten almayı düşünüyorsanız!-  seçtiğiniz modelin üretim tarihinin,kaskın neresinde yazdığını sorup öğrenmeyi ihmal etmeyin. Kutusu veya kask üzerindeki üretim tarihi silinmiş veya okunmayan ürünleri asla teslim almayın. Ürün İadesi söz konusu olması durumunda, karşınızda muhatap bulamayacağınız sitelerden alışveriş yapmayın .

5.Kaskın Ağırlığı

Kaskın en sağlıklı olanı en hafif olanıdır. Özellikle uzun yol yapacak sürücüler için, vücut ağırlığına uygun olarak seçilmeyen bir kask bel fıtığına kadar uzanabilecek pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir. Kaskın ağırlığı düştükçe fiyatının yükselmesinin bir sebebi de budur.

 

Hiç bir kask %100 güvenlik sağlamaz!

Koruma ekipmanların her geçen gün daha fazla sürüş güvenliği sağlayacak şekilde üretildiği gerçeğini göz ardı etmemekle beraber, herhangi bir markanın ya da modelin %100 güvenilir olduğunu iddia etmek mümkün değil.
Durum böyleyken, imkanlarınız dahilinde ve ihtiyaçlarınız çerçevesinde  kendinize  en uygun olan koruma ekipmanını satın almış olsanız bile, takınılması gereken en doğru  tavır, ekipmana güvenip riske girmemek  olmamalıdır.

 

İçerik No: 050-02-SKT-1710-20-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.
https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

 

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.