Blog Kategorileri
İlandex Blog

Motosiklet kaskı almadan önce MUTLAKA ama MUTLAKA...

Piyasada çok daha ucuza satılan pek çok alternatif cinayet aleti bulmak mümkünken,  'Adet yerini bulsun Model' ucuz kasklara boşa para harcamayın. Kaska vereceğiniz o parayla pekâlâ, iki kutu hap ya da şef bıçağı gibi sonuç garantili bir intihar yöntemi bulabilirsiniz.
21.6.2018 10:00:00
Okunma Sayısı : 2549
Motosiklet kaskı almadan önce MUTLAKA ama MUTLAKA...

Motosiklet kaskı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

1. Hayatınıza değer biçerken bonkör olun!

Kask seçimi için zaman ve para harcarken, imkanlarınız elverdiğince bonkör davranmak gerek!
Siz siz olun, çevrenizden duyduğunuz kulaktan dolma bilgilere itibar edip de, iyice araştırıp etmeden kask almaya kalkışmayın.
Markası, modeli, bedeni, dizaynı, vizörü, hammaddesi, sertifikası, osu busu derken yüzlerce kask arasından seçim yapmak, yeterli zamanınız yoksa tam bir işkenceye dönüşebilir. Yine de mecbur kalmadıkça, satın alma sürecinin en hassas basamağı olan araştırma aşamasını aceleye getirmemenizi öneririz.
Güvendiğiniz arkadaşlarınızın tavsiyelerine de kulak verin elbette. Forum sitelerindeki yorumları okuyun, koruma ekipmanı satanların önerilerini dinleyin; ama  tüm bilgileri sağlıklı analiz edip, doğru karar verebilmenize yardımcı olacak kadar kapsamlı bir araştırmaya girişmeden önce seçim yapmayın.
Hayatınızı tehlikeye atabilecek olan bir kask için gereğinden çok para harcamaktansa,  hangi kaskın sizi daha iyi koruyacağını öğrenmek için gerektiği kadar zaman harcamak  çok daha akıllıcadır.

 

2. Distribütör, satıcı ya da arkadaş tavsiyesine evet ama yetmez!

Yeterince araştırma yapmaya vaktiniz olmadığı için, eşe dosta danışıp bir kask almayı düşünüyorsanız, ikinci bir kask için bütçe ayırmayı da peşinen göze aldınız demektir.
Kask  oldukça kişisel bir koruma ekipmanıdır. İhtiyacınıza hangi kaskın tam anlamıyla cevap vereceğini doğru tespit etmek için ilk iş olarak, beklenti ve önceliklerinizi sıraya koymalısınız.
Tavsiyede bulunanların öncelik ve tercihleriyle, sizin ihtiyaçlarınız çoğu zaman birebir örtüşmeyebilir. Üstelik çoğu zaman, çok beğenerek satın alınan bir ürününün dezavantajları ancak bir müddet kullandıktan sonra anlaşılır. Size tavsiyede bulunan arkadaşlarınızın önerilerini daha sağlıklı değerlendirebilmek için, ürünü ne amaçla, hangi koşullar altında ve  kadar süreyle kullandıklarını sormayı da  ihmal etmeyin.

 

3. İkinci el motosiklet kaskı almak, hayatınızı riske atmaktır.

İkinci elini almayı asla düşünmemeniz gereken bir şey varsa, o da motosiklet kaskıdır. Kaza anında koruma işlevini yerine getirebileceğinin garantisi olmayan bir şey için para ödeyip, lüzumsuz yere ölüme meydan okumanın akla uygun bir izahı olamaz.
Kazaya karışan bir kask, çıplak gözle bakıldığında kusurlu görünmese bile, iç çeperinde görünmez bir hasar almış olabilir. Darbe aldığınız çarpışma anında sizi  sakatlık ve ölümden koruyacak olan, bu iç çeperdir.
İkinci el bir kaskın daha önce hasar alıp almadığı ancak özel ölçüm aletleri ile tespit edilebilir. Ölçüm yaptırma şansınız yoksa, olası bir darbenin kaskın koruyuculuğuna ne kadar zarar verdiğini ancak kaza anında anlayabilirsiniz-ki sırf bir kaç kuruş daha ucuz olduğu için böyle bir riske girmeye değmez.
İster kullanılmış olsun ister kullanılmamış, motosiklet kaskının maksimum raf ömrü 5 yıldır. Fiilen tanışmadığınız bir satıcının, hiç kullanılmamış olduğunu söylediği kaskın fiyatı piyasanın çok altındaysa, sahte ya da raf ömrünü doldurmuş olabileceği ihtimalini de  aklınıza getirmelisiniz.

 

4. Ucuz diye satın alınan kaskın faturası ağır olabilir!

Makul fiyatları ne kadar çekici olursa olsun, sırf çevirmeye takılmamak adına, 'Adet yerini bulsun Model' ucuz kasklara boşa para harcamayın; çünkü piyasada çok daha ucuza satılan pek çok alternatif cinayet aleti bulmak mümkün. Kaska vereceğiniz o parayla pekâlâ, iki kutu hap ya da şef bıçağı gibi sonuç garantili bir intihar yöntemi bulabilirsiniz.
Siz de 'Arabesk Rap' şarkıcısı Cumali  Efrah* gibi 'Hayat güzel ! Çiçekler, böcekler, deniz, kum, güneş, eğlence...' diyor ama iyi bir kask almak için bütçe ayıramıyorsanız, gereken parayı denkleştirene dek  alternatif bir ulaşım aracı tercih etmelisiniz belki de...
Ucuz bir kask için ödenen bedel, satın almak için cebinizden çıkandan çok daha fazlası olabilir.

 

5. Görüntü var ses yok!

'Kullan At'  tabir edilecek kalitede üretim yaparak kazanç elde eden markaların piyasada tutunabilmelerinin başlıca sebebi, büyük rağbet görüyor olmaları. Düşük fiyatlı ürünlere olan talep arttıkça, insan canını hiçe sayan bu ölüm tacirleri pazardaki yerlerini  daha da sağlamlaştırıyorlar.
Sertifikasız ürünlere gösterilen bu yoğun talebin tek nedeni, sertifikalı muadillerine kıyasla son derece cazip rakamlara satılmaları elbette.
Oldukça can sıkıcı bir diğer tehlike de, piyasada dolaşan taklit ürünler... 'Koruma ekipmanı' adı altında satılan ve sizi koruyacağına güvendiğiniz bir ürünün, hayatınızı tehdit ediyor olması çok ürkütücü!
Cezai yaptırım ve kontrollerin yetersiz kalması, sertifikasız ve taklit mal  satanların iştahını kabartıyor. Günü kurtarmaya bakan bu fırsatçıların, 'Sen benim sözüme güven canım kardeşim! 10 yıldır satıyorum ben bunu...', 'Fiyatına takılma, yaparız bir şeyler...'  ya da ' Bu da işini görür. Ne diye gidip tonla para bayılacaksın şimdi.' gibi sözlerine itibar etmemek gerek.
İşini bilen, dürüst bir satıcı, sattığı ürünün hangi sertifikaları olduğunu ve hangi güvenlik testlerinden başarıyla geçtiğini ezbere bilir. Bilmediği zaman da işkembeden atmaz. Ürünün kutusu üzerinde yazan seri ve barkod numarasını sorgular ve doğrusu neyse onu söyler.

 

6. İş icabı da olsa, içinize sinmeyen kaskla trafiğe çıkmayın!

Maddi imkanları yerinde olan bilinçli  tüketiciler ucuz veya imitasyon ürünleri kullanmayı tercih etmezken, iş icabı motor kullanan kuryeler, zaman zaman istemeyerek de olsa, bu tip ürünleri kullanmaya mecbur bırakılabiliyorlar.
İşyeri tarafından verilen ucuz kaskı takıp, göz göre göre hayatını tehlikeye atmak zorunda kalan milyonlarca kuryenin bu çileden kurtarılması ancak, bu ürünlerin devlet eli ile piyasadan toplatılarak satışının süresiz olarak yasaklanması gibi radikal yasal düzenlemelerle mümkün olabilir.

 

7. Son güne kadar sorun, soruşturun, bolca araştırma yapın!

Yeni teknolojilerle üretilen kask marka ve modelleri arasından seçim yapmayı zorlaştıran etkenlerin başında, ürün çeşitliliği geliyor.
Ürün yelpazesindeki genişleme, kullanıcının kişisel tercihlerine uygun ürün bulma şansını arttırıyor; fakat diğer yandan, üretici firmaların belirli model ve dizaynlarla öne çıkarak pazarda yer edinme çabaları, farklı ihtiyaçlar için birden fazla ürün alma gerekliliğini  doğuruyor.
Bu bağlamda, kullanım konforu, dizayn, hafiflik, dayanıklılık, malzeme kalitesi, havalandırma kapasitesi gibi pek çok kriter arasından önceliklerinizi belirmeniz, seçim yapabilmenizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Pazarda rekabet halinde olan bazı güvenilir markalar güçlü estetik tasarımlarıyla gönül çelerken, bazı markalar da sürücüye vaat ettiği konforlu sürüş deneyimi ile öne çıkıyor.
Hal böyleyken, bütün kişisel tercih ve ihtiyaçlarınızı bir arada barındıran tek bir kask satın alabilmek için iyi bir araştırma yapmanızda fayda var.
Danıştığınız koruma ekipmanı satıcısının verdiği bilgiler veya internette araştırma yaparken karşınıza çıkan  yorumlar her zaman gerçeği yansıtmayabilir. Farklı kaynaklardan ulaştığınız  gerçek bilgilerle, reklam ve pazarlama amaçlı yanıltıcı içerikleri karıştırmamak için ciddi mesai harcamanız gerekebilir; ama sonuç itibarıyla, en uygun kaskı bulabilmek için yeterince araştırma yapmak, kendinize  ve hayatınızdakilere verdiğiniz değeri ortaya koyar.
 
İçerik No: 047-02-SKT-1709-19-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.
http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.