Blog Kategorileri
İlandex Blog

Limon biti görmüş gibi kaçmanız gereken 12 mesai arkadaşı

İş yerlerinde karşılaşılan bazı insanların adeta limon bitinin insan formundaki tezahürleri  oldukları söylenebilir.  Bu insanları bir bakışta tanıyabilmek  için, aşağıdaki 12 maddelik  listeye hızlıca bir göz atmanızda fayda var...
24.2.2017 04:00:00
Okunma Sayısı : 1939
Limon biti görmüş gibi kaçmanız gereken 12 mesai arkadaşı

Limon Bitinin adını ilk defa duyanlar, bitki öz suyunu emerek beslenen bu zararlıların salgıladıkları yapışkan sıvının, organik ya da zirai müdahale yapılmadığında, bütün gövdeyi  göz açıp kapayana kadar sararak yediveren limonu bile nasıl kurutabildiğine şaşırabilirler. İş yerlerinde karşılaşılan bazı insanların adeta limon bitinin insan formundaki tezahürleri  oldukları söylenebilir. Bu insanları bir bakışta tanıyabilmek  için, aşağıdaki 12 maddelik  listeye hızlıca bir göz atmanızda fayda var...


1. Uluorta eski mesai arkadaşlarını kötüleyenler 
Herkesin ortasında eski mesai arkadaşları ve iş yerleri hakkında ileri geri konuşmaktan çekinmeyen bu insanlar oldukça tehlikelidir. Münakaşaya eğilimli  ve eleştiri kaldırmayan mizaçları nedeniyle hemen her koşulda kendilerini haklı, karşılarındaki kişiyi kabahatli buldukları için, yeni girdikleri ortamlara kolay uyum sağlayamaz ve sık sık iş değiştirirler. 
Aranızda yaşanacak en ufak sürtüşmede, sizin hakkınızda da can sıkıcı sözler sarf edebileceklerini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Anlattıklarına ilgi göstermezseniz, bir süre sonra ilgi odağı olabileceği yeni bir dinleyici kitlesinin peşine düşecektir. Tanımadığınız kişileri kötülemekte ısrar ederse, anlatılanları tek taraflı dinlemeyi adil bulmadığınızı söyleyip konuyu kapatın.


2. Daima Acil Paraya İhtiyacı Olanlar
Tanışmanızın üzerinden 24 saat geçmeden, çok acil ve zorunlu bir ihtiyaçları için, sizden herkesin cebinde bulunabilecek miktarda borç para isteyen insanlara yardım etmeden önce iyi düşünün. Çünkü gerçek ihtiyaç sahiplerini, iyi niyetinizi suistimal etmeye meyilli insanlardan ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. 
Vicdan yapıp elinizi cebinize atmadan  önce büyük resmi daha net görmenizi sağlayacak sorular sormaktan çekinmeyin. ' Henüz yeni tanıştık.Seni reddetmek istemem ama neden önce ailenden yardım istemeyi denemiyorsun? ' gibi beklenmedik sorularınıza verdiği kaçamak cevaplar sizi tatmin etmezse, üzerinizdeki miktarın size gerektiğini söyleyip geçiştirebilirsiniz.

Bu kişilere ilk seferinde  hayır diyemezseniz,  bitmeyen talepleri  sizi bezdirip yeter dedirtene kadar sürebilir. Sabrınız taşıp yeter dediğinizde ise aranız bozulur ve iyi niyetle vermiş olduğunuz borçlar  araya kaynayıp gider. Elbette istisnai durumların da söz konusu olabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. 


3. Özel Hayatları ile ilgili Sorunları Hiç Bitmeyenler  
Kimse bu tip insanlara uzun süre tahammül edemediği için, sıklıkla yalnız takılırlar. Gözlerine yeni bir av kestirdiklerinde ise, karşılarındaki  henüz kaçmaya fırsat bulamadan, tüm hayat hikayelerini bir solukta anlatmaya koyulurlar. Kurban lavaboya gitmek için izin istediğinde çoktan ikinci eşi ile neden boşanma arifesinde olduklarını anlatmaya  geçmiştirler bile... 
Bu insanlara karşı en koruyucu silah, mesafenizi en baştan koymaktır. Özel hayatını yeni tanıştığı insanlara bu kadar rahatça açabilen bir insanın, tanımadığınız  insanlarla  sizin hakkınızda da ileri geri konuşabileceğini başından hesap ederek mesafenizi korumak en iyisidir.


4. Arkadan Konuşup, Yüze Gülenler
Özellikle patronun ve üstlerinin  arkasından  her fırsatta atıp tutarken, yüzlerine karşı sempatik olmaya çalışan bu tipler, dedikodu etmeden duramazlar. Bu kişiler ile mesafenizi koruyun ve onunla özel hayatınız hakkında asla konuşmayın. Davranış biçimleri kişiye özel olmadığından, arkanızı döndüğünüzde sıra size gelecektir.


5. Tanışmanızın İkinci Günü Maaşınızı Soranlar
Uzun yıllar beraber çalışan mesai arkadaşları zamanla aile gibi olduklarından, aldıkları maaşı birbirinden saklama gereği duymazlar ama dün tanıştığınız biri size  maaşınızı soruyorsa, kendisinden  elinizden geldiğince uzak durun. Bu tarz insanlar iş yerini bir haftada birbirine katar, eski dostları düşman eder, ortalığı karıştırıp, köşeye çekilerek zevkle yarattıkları kaosu seyrederler. Aynı işyerinde uzun süre tutunamayıp, sık  sık iş değiştirirler.


6. Her Fırsatta Ağzınızdan Laf Almaya Çalışanlar
Her fırsatta, patronunuz ve diğer iş arkadaşlarınız hakkında sorular soran , her molada yanınızda bitip, sizi esir alan bu araştırmacı gazeteciler çok tehlikelidir. Başta biraz meraklı ama zararsız  olduklarını düşünüp, kötü bir etiket konduramadığınız bu tipler hiç beklemediğiniz bir ortamda, ağzınızdan çıkmış bir sözü , yersiz bir üslupla evirip çevirerek, uluorta sizden duyduklarını söyleyebilir ve  sizi arkadaşlarınızın ve patronunuzun önünde oldukça zor bir duruma sokabilirler. 

 

7. İşten Sürekli  Şikayet Edenler
Zamanlarının çoğunu iş yapmaktan çok, işlerden şikayet etmekle geçiren ve yaydıkları negatif enerji ile herkesin neşesini kaçıran bu kişiler genelde tüm ekibin motivasyonunu düşürürler. Zamanla mesai arkadaşlarını işten bezdirerek teker  teker kaçırsalar da, kendileri  kolay kolay hiçbir yere kımıldamazlar.


8. Her İşe Atlayanlar
Bunlar genellikle patronun gözüne girip istedikleri pozisyona yükselene kadar kendilerini göstermek için her yola başvurur, hatta  her fırsatta başkalarının yaptığı işleri de kendileri yapmış gibi göstermeye can atarlar. 

Kendi yerini sağlamlaştırabilmek ve ayağınızı kaydırarak bir adım önünüze geçebilmek için , gözlerini kırpmadan yalana ve sahtekarlığa başvurabilirler. Risk almaktan çekinmeyen ve daima en tepeye oynayan bu kişiler, hasbelkader istedikleri pozisyona ulaştıktan sonra, iş için kolay kolay  parmaklarını oynatmazlar.


9. Atıp Tutmayı Sevenler ve Zararsız Gevezeler 
Üstlendikleri her  görev çok ağır ve zorludur .Herkesin , her zaman rutin olarak yaptığı işleri yaptıklarında , ne kadar çaba sarf ettikleri ve ne kadar zorlandıklarını,  ama görev aşkıyla sonunda nasıl da başarabildiklerini ballandıra ballandıra anlatan bu kişiler genellikle zararsızdırlar. Özlerinde kötü niyetli olmadıkları bilindiğinden, genellikle tüm şirket çalışanlarından kırmızı balık muamelesi görseler de, sağlam kafa şişirirler. 


10. Salağa Yatanlar 
İşyerinde daha az sorumluluk almak için,  kendilerini işten  anlamaz  gösterip, doğru düzgün yapmayı beceremedikleri bahanesi ile mesai arkadaşlarına iş yıkmaya oldukça meyilli olan bu kişiler, kendi dünyalarında oldukça uyanık geçinirler. İş dışındaki yaşamlarında bambaşka bir kimliğe bürünen bu kişiler, kurnazca başkasının üzerine yıktıkları işleri  yakınlarına zafer kazanmış edası ile anlatıp, böbürlenmeyi kendilerine görev addederler.


11. Öfkeliler ve Aşırı Alınganlar 
Daima yüksek sesle konuşup,  çabuk parlayan;  herkesle, her şeyle kavgalı olan   ve  daima  pireyi deve yaparak huzursuzluk çıkaran bu tipler , kimseyi kolay kolay da  beğenmezler. Müşteriler, patronlar, çalışanlar hep ve bir tek ona karşıdır. Mümkünse, size yok yere sataşmaya yüz bulamayacağı mesafede durun ve fazla yüz göz olmayın. Başkaları hakkındaki sözlerine çok itimat etmeyin ve aslını sorup öğrenmeden hemen onun safına geçmeyin. Unutmayın ki ortada hiçbir şey yokken bir anda size de düşman kesilebilirler. 


12. Hep hastalar 
Başta işe gelmemek, gelince de işten kaytarmak için olmayan hastalıklar icat edip,  sık sık hasta olmuş ya da hastası varmış rolü yapanlar, yalanları prim yaptıkça dozajını arttırmaktan pek çekinmezler. İşe gelmeme bahanelerini inandırıcı bulmadığınızda  ya da yalanlarını yakaladığınızda  açıkça dile getirmekten  imtina etmeyin. Çünkü sizden yüz bulan bu kişiler, işten daha fazla kaytarabilmek için, iyi niyetinizi sonuna kadar suistimal etmekten pek çekinmezler. 

 

İçerik No: 003-02-SKT-1702-02-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

BİR GÜN BEN DE KÜÇÜK BİR RESTORAN AÇMAK İSTİYORUM !

KENDİ RESTORANINI AÇMAK İSTEYENLERE ALTIN NİTELİĞİNDE TAVSİYELER! 

PARA BİRİKTİRMEK İÇİN 10 ÇARPICI TAKTİK!

GIDA SEKTÖRÜNDE KİM GÜNAH KEÇİSİ KİM SUÇLU?           

KURYELERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN MÜŞTERİLER!

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.