Blog Kategorileri
İlandex Blog

Kuryenin tekeri dönmezse hayat durur!

Motorlu kurye iş ilanları incelendiğinde ilk göze çarpan, neredeyse tüm ilan başlıkları ya da açıklamasında bolca yer bulan  ACİL! ifadesi oluyor. Kurye iş ilanlarında şaşırtıcı boyutta öne çıkan bu aciliyet durumu neden kaynaklanıyor? Kurye olmak mı, kurye bulmak mı daha zor?
13.8.2017 18:00:00
Okunma Sayısı : 1386
Kuryenin tekeri dönmezse hayat durur!

Kurye olmak mı, kurye bulmak mı daha zor?
Motorlu kurye iş ilanları incelendiğinde ilk göze çarpan, neredeyse tüm ilan başlıkları ya da açıklamasında bolca yer bulan  ACİL! ifadesi oluyor. 
Kurye iş ilanlarında şaşırtıcı boyutta öne çıkan bu aciliyet durumu neden kaynaklanıyor? 
Acil kurye arayan bütün bu firma yetkilileri işlerini hep  son dakikaya mı bırakıyorlar? 
Yoksa memlekette yeterince motosikletli kurye mi yok? 
Ya da kuryelik yapanlar keyfe keder mi çalışıyor?
Arz talep arasındaki bu dengesizliğinin gerçek sebebi ne? 

 

Kuryeler artık bir numaralı çözüm ortaklarımız...
Pek çok alanında bize daha iyi hizmet sunabilmek için zamanla yarışan kuryeler artık hayatımızın her yerindeler. 
Trafikte her gün karşılaştığınız binlerce motosikletli kurye neler mi yapmıyor...
Ecza depolarına ve eczanelere ilaç taşıyorlar.
Önemli evrak ve  kargolarımız gibi envai çeşit  paket taşıyorlar.
Motorla paket servis yaparak evimize, işyerimize hazır gıda taşıyorlar.
İnternetten sipariş ettiğimiz her türlü ürününü ayağımıza getiriyorlar.
Liste uzun mu uzun... 
Kitap, ayakkabı, oyuncak, giysi, elektronik, aksesuar, spor malzemesi, küçük ev aletleri, bilet, çiçek... 
Öyle saymakla bitecek gibi de değil. 
Gerçek şu ki, artık gerek işyerimizde gerek yaşadığımız evde, kuryeler bizim bir numaralı çözüm ortaklarımız...

 

Kurye istihdamında açık ara önde sektör: Hazır Gıda!
Kurye ihtiyacı olan işletmelerin başını paket servis hizmeti sunan restoranlar çekiyor.
Restoranda hazırlanan ürünü müşterinin ayağına götüren kurye gıda sektörünün en kilit rollerinden birine sahip. Aynı zamanda işletmenin marka yüzü olan kuryenin sunduğu hizmet kalitesi, müşteri nezdindeki marka itibarını göklere de çıkarabiliyor, yerle bir de edebiliyor. 
Hazır gıda pazarının hemen arkasından gelen E-ticaret yapan internet siteleri ile lojistik ve sağlık sektörleri de kurye hizmetlerinden bolca faydalanıyor.
Hal böyleyken  hazır gıda sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde hızla artan acil kurye ihtiyacı, nitelikli istihdam sorununu da gündeme taşıyor.

 

Rekabetin sırrı: Hızlı, standart ve istikrarlı hizmet!
Rekabetin yoğun yaşandığı tüm bu sektörlerde hizmet sunan aktörlerin,  rakipleri arasından sıyrılarak öne çıkabilmelerinin en önemli koşulu hızlı, standart ve istikrarlı hizmet sunabilmekten geçiyor.
Hızlı, standart ve istikrarlı hizmet sunabilmenin kilit oyuncuları da elbette hizmetleri müşterilerin ayağına götüren kuryeler oluyor.
Motosikletli kuryeliğin bir meslek olarak ilan edilmesini bile bir gelişme olarak kabul edildiği günümüz Türkiye'sinde, nitelikli kurye yetiştiren ulusal ölçekte bir eğitim kuruluşunun eksikliği sorunun kökenini oluşturuyor.
Bu mesleğin diplomasını veren bir kuruluş olmadığı için A2 motor ehliyeti olan ve kuryelik yapmak isteyen herkes mesleği icra edebiliyor.

 

Kuryeler neden bu kadar sık iş değiştiriyor?
Aslında, hayatını kuryelik yaparak geçimini sağlamaya adamış olan gerçek kuryeler , mesleğin tüm sıkıntılarına rağmen, mecbur kalmadıkça iş değiştirmiyorlar çünkü motosiklete, hıza ve adrenaline tutkun olan pek çok gerçek kurye, tüm tehlikesine  ve zorluklarına rağmen, mesleğini yıllarca hiç eksilmeyen bir tutku ile yapıyor.
Sık sık iş değiştirenler ise, kuryeliği sürekli yapılabilecek bir meslek olarak  görmeyip, A2 ehliyeti ile üç gün bir yerde, beş gün bir yerde çalışıp gününü kurtarmak derdinde olan insanlar...

 

En kolay para kazananlar Naylon motorcular! 
Diğer işlere başvurduklarında,  referansları, tecrübe ve yetenekleri ile ilgili  sorulara yanıt veremedikleri için kolay iş bulamayan bu insanlar, acil ihtiyaç yüzünden sorgusuz sualsiz  işe alınacaklarını bildikleri kuryelik mesleğine yöneliyorlar.
Mesai saatlerinde iş yerinde bulunma, görev ve sorumluluklarını işletme standartlarına uygun şekilde, layıkıyla yerine getirme  konularında istikrarlı hareket edemeyen bu insanlar, zincirleme olarak tüm hizmetlerin aksamasına neden oluyorlar.
Gerek trafikte tehlike yaratan dikkatsiz davranışları, gerek müşteriler karşısındaki ölçüsüz tavırları ile insanları fazlasıyla rahatsız eden bu kimseler yüzünden hem işverenler, hem müşteriler,  hem de gerçek kuryeler mağdur oluyorlar.

 

Gerçek motosikletli kuryeler mutlu değil!
Kuryelik mesleğini geçici olarak yapan naylon kuryelerin mesleğin itibarına zarar verdiği görüşünde olan gerçek kuryeler, en çok da meslek tanımı dışındaki işleri üstlenmeleri istenildiği zaman rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. 
Harçlığını çıkarmak için üç beş gün çalışan naylon kurye için, çöpleri dökmek, masaları silmek, yerleri paspaslamak sorun olmuyor. İşe alınan kuryenin görev tanımı ile ilgili sınır ve sorumluluk alanları görüşme aşamasında yeterince açık olarak konuşulmadığı için   üçüncü gün huzursuzluklar başlıyor. 


Meslek tanımı ve görev tanımı farklı şeyler!
Senden çok daha az para verdiği kuryenin senden fazla iş yaptığını sanan patron, haklı olarak o işleri senden de beklemeye başlıyor.
Üstelik senden az paraya çalışan ve yeri paspaslayan kurye üç gün sonra haber  vermeden işi bıraktığında canı yanan patronun kafasında yer eden kurye profili,  mesleği itibarını yerle bir ediyor.
Aslında, bütün bu sıkıntıların kökeninde,  meslek tanımı ile işletmenin ihtiyacı olan ve yapılmasını talep ettiği görev tanımı arasındaki farklılık ve ilavelerin yazılı olarak ortaya konmuyor olması yatıyor.


Motorlu kuryeleri mesleğe küstüren sebepler
Motosikletli kuryeleri, mesleği bırakıp daha güvenilir yoldan para kazanabilecekleri farklı bir meslek sürdürmeye iten sebeplerin başında, hayati tehlike taşıyan motorun davet ettiği risklerden korkan aile fertlerinin yoğun baskısı geliyor. 
İş ahlakı olmayan vasıfsız kimseler yüzünden ayağa düşürülen meslekle ilgili mesnetsiz önyargıların yansımaları ile yüzleşmek zorunda kalmak da  kuryeleri en çok zorlayan konuların başında geliyor.
Gerçek kuryeler, mesleklerini elinden alan naylon motorcular yüzünden, ne trafikteki diğer sürücülerden, ne kapılarını çaldıkları müşterilerden, ne de patronlarından saygı görüyorlar. 
Hizmet verdikleri sektörleri iyi tanıyan kuryeler, mecbur kalındığında, acil ihtiyaçlar için görev tanımlarında yer almayan pek çok ekstra işi de hoşgörü ve özveri ile yerine getirmekten imtina etmedikleri halde, hak ettiği değeri göremediklerini düşündükleri için daha kolay para kazanabilecekleri başka iş alanlarına kayıyorlar.

 

İçerik No: 040-02-SKT-1708-14-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kuryeler meslek kodunuzu biliyor musunuz?

Gerçek tehlike 2 tekerli değil 2 ayaklılar!
Kuryeleri çileden çıkaran müşteriler!
Gerçek kuryeler naylon motorculara karşı!
Gıda sektöründe kim günah keçisi kim suçlu?
Limon biti görmüş gibi kaçmanı gereken 12 mesai arkadaşı


 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.