Blog Kategorileri
İlandex Blog

Kuryelik nitelik gerektirmeyen bir meslek mi ?

Kuryelik mesleği, İŞKUR meslekler sözlüğünde tam üç farklı meslek koduna sahip: Motorsikletli kurye, kurye ve ilaç dağıtım kuryesi. Üç mesleğin birbirinden ne farkı olduğunu anlamak için gelin öncelikle, meslekler listesinde yer alan meslek tanımlarına birlikte göz atalım.
23.7.2017 20:00:00
Okunma Sayısı : 1498
Kuryelik nitelik gerektirmeyen bir meslek mi ?

Motorsikletli kurye, kurye ve ilaç dağıtım kuryesi farklı meslekten mi?
Kuryelik mesleği, İŞKUR meslekler sözlüğünde tam üç ayrı meslek koduna sahip.Yani yasa bu üç mesleğin birbiri ile aynı olmadığını söylüyor. Sözlüğe göre, üç meslek  tanımı oldukça benzer olmakla beraber, gerektirdikleri öngörülen eğitim düzeyi ve meslek grupları arasındaki farklılıklar oldukça kafa karıştırıyor. 
'Önemli olan işin tanımı, meslek grubunun ne önemi var?' demeyin çünkü görüldüğü üzere, yapılan işin nitelik gerektirip gerektirmediğini(!) meslek grubu belirliyor. Üç mesleğin birbirinden ne farkı olduğunu anlamak için gelin öncelikle, meslekler listesinde yer alan meslek tanımlarına birlikte göz atalım.


Motorsikletli kurye : Meslek kodu 8321.02  
Meslek Tanımı : Kendisine teslim edilen her türlü yemek siparişi, evrak, kargo ve paketlerin alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştıran kişidir.
Meslek Grubu : Araba, Kamyonet  ve Motosiklet Sürücüleri
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : İlköğretim 

 

Kurye : Meslek kodu 9621.01 
Meslek Tanımı : Kendisine teslim edilen her türlü evrak, kargo ve paketlerin alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştıran kişidir.
Meslek Grubu : Diğer Nitelik Gerektirmeyen İşlerde Çalışanlar
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : İlköğretim
 
Kurye (İlaç Dağıtım) : Meslek kodu 9621.08 
Meslek Tanımı : Ecza depolarında kendisine teslim edilen her türlü ilaç ve belgeleri teslim alarak alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştırma bilgi becerisine sahip nitelikli kişidir.
Meslek Grubu : Diğer Nitelik Gerektirmeyen İşlerde Çalışanlar
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Okur Yazar

 

İlaçları 'Nitelik gerektirmeyen işlerde(!) çalışan' kuryeler mi taşıyor?

Sözlükteki üç mesleğin gruplarına bakılacak olursa, sadece motosikletli kuryelerin araç kullanabilme vasfına sahip olduğu anlaşılıyor. Motosiklet kullanmak için A2 ehliyet sahibi olmak gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, kurye ve motosikletli kurye mesleklerinin farklı meslek kodları ile tanımlanmış olmaları kulağa mantıklı geliyor. Sağlık sektörüne hizmet sunan ilaç dağıtım işinin ayrı bir meslek kodu ile tanımlanmış olması da son derece mantıklı.
Ancak, üç meslek künyesini elinize alıp, akla uygun bir mantık düzlemine oturtabilmek için yan yana koyduğunuz zaman, sınıflandırmada bazı tutarsızlıklar olduğu ortaya çıkıyor.

Örneğin motosikletli kurye ve kuryenin ilköğretim mezunu olması şartı aranırken, ilaç dağıtım işi yapan kuryenin okuryazar olması yeterli kabul edilmiş. 
Bir diğer ilginç nokta da, ilaç taşıyan kuryenin meslek adında motosikletli ifadesi bulunmuyor olması. Oysa ki ilaç dağıtımının yaya olarak yapılması mümkün değil. Üstelik ilaç dağıtım işi tanımında geçen  'Ecza depolarında kendisine teslim edilen her türlü ilaç ve belgeleri teslim alarak alıcı adresine istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştırma bilgi becerisine sahip nitelikli kişidir.' ifadesi, meslek grubunda geçen 'Nitelik gerektirmeyen işler' ifadesi ile çelişiyor. Görünen o ki, ilaç taşımanın nitelik gerektirip gerektirmediği konusu biraz muallakta kalmış. 

Diğer yandan, motorsikletli kurye ve kurye meslek tanımları arasındaki tek fark yemek siparişi. Meslek gruplarına baktığımızda ise motosikletli kurye mesleğinin grubunun 'Araba, Kamyonet ve Motosiklet Sürücüleri' , kurye ve ilaç dağıtım kuryelerinin grubunun ise 'Diğer Nitelik Gerektirmeyen İşlerde Çalışanlar' olduğu göze çarpıyor. Bu da demek oluyor ki, motosikleti olmayan kuryelerin yaptığı işler nitelik gerektirmiyor.


Motokurye  deyince bu üç meslekten kim hangisini anlıyor ?

İŞKUR çalışanlarına haksızlık etmeyelim. Meslekler Sözlüğü genel anlamda değerlendirildiğinde, oldukça  teferruatlı olarak hazırlanmış olduğu görülüyor. Öyle meslek kodu bu, adı bu, tanımı bu diye kestirip atılmamış. Tüm meslekleri, meslek ana grubu, meslek alt ana grubu, meslek grubu, meslek birim grubu  başlıkları altında sınıflandıran sözlük, bir anlamda her mesleğin soyağacını çıkartıyor.
Sorun şu ki, meslek tanımı, grubu ve eğitim  düzeyi arasındaki bazı tutarsızlıklar biraz kafa karıştırıyor.
Sözlükteki meslek adı ve tanımına bakarak, motosikletli kuryenin kendisine teslim edilen eşyayı motosiklet ile taşıdığı ve diğer kuryelerin motosikletlerinin olmadığı sonucunu çıkarabiliriz. Motosikleti olmayan kurye, başka bir araç kullanıyor da olamaz çünkü olsaydı, meslek grubu 'Araba, kamyonet ve motosiklet sürücüleri'  olurdu. Bu durumda, evrak, kargo,ilaç ve paketleri yaya  olarak taşınıyor ve -motor olmadığı için(!)- yapılan iş nitelik gerektirmiyor.
Gelin çıkın işin içinden. Gerçek şu ki, kafa karıştıran konuların netlik kazanması için sözlükte yer alan üç mesleğin yeniden ele alınması şart. Gözden kaçan konuların yeniden düzenlenmesi durumunda, aşağıdakiler gibi pek çok başka sorunun yanıtlarını bulmak da kolaylaşacaktır. 

Motokurye deyince, bu üç meslek kolundan kim hangisini anlıyor?
Yemek taşımak nitelik gerektirirken, nasıl oluyor da ilaç taşımak nitelik gerektirmiyor ?
Evrak taşıyan kuryenin nitelikli olup olmadığını A2 ehliyeti mi belirliyor? 
Yemek, evrak, kargo ve paket taşımak için ilköğretim mezunu olmak gerekirken, nasıl oluyor da ilaç taşımak için okuryazarlık yeterli sayılıyor?


Motosikletli kurye mi motorsikletli kurye mi?
Türk Dil Kurumu Sözlüğüne bakılacak olursa, kelimenin doğru yazılışı motorsiklet değil motosiklet. Bu durumda meslek adının da motorsikletli kurye değil, motosikletli kurye olması gerekiyor. Bu vesile ile biz de Paketcibul.com olarak, gözden kaçan bu küçük imla hatasının İŞKUR tarafından düzeltilerek, meslek adının yeniden yayınlanması adına naçizane hatırlatmamızı yapmış olalım.

Hepsi bir yana asıl üzücü olan, motosikletli kuryelik mesleğinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıfları listesi tebliğine göre tehlikeli işler arasında henüz yer almıyor olması... Motorsikletli kurye, kurye ve ilaç dağıtım kuryesi meslekleri ile ilgili gerekli düzenlemelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İŞKUR tarafından en kısa zamanda yapılacağını ümit ediyoruz.


İçerik No: 037-02-SKT-1707-13-01
Yasal Uyarı: Her hakkı
ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KURYELER MESLEK KODUNUZU BİLİYOR MUSUNUZ?
MOTOSİKLETLİ KURYE Mİ MOTORSİKLETLİ KURYE Mİ?
MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!
GERÇEK KURYELER NAYLON MOTORCULARA KARŞI!                  
KURYELERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN MÜŞTERİLER!
GERÇEK TEHLİKE 2 TEKERLİ DEĞİL 2 AYAKLILAR!


Kaynaklar:
Türk Dil Kurumu
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_yanlis&arama=kelime&guid=TDK.GTS.597479590508c0.14219204
Türkiye İş Kurumu
https://esube.iskur.gov.tr/Meslek/meslek.aspx
Türkiye İş Kurumu -Türk Meslekler Sözlüğü - Motorsikletli Kurye 
https://esube.iskur.gov.tr/Meslek/ViewMeslekDetayPopUp.aspx?uiID=8321.02

Türkiye İş Kurumu -Türk Meslekler Sözlüğü 

Kurye https://esube.iskur.gov.tr/Meslek/ViewMeslekDetayPopUp.aspx?uiID=9621.01
Türkiye İş Kurumu -Türk Meslekler Sözlüğü - Kurye (İlaç Dağtım)
https://esube.iskur.gov.tr/Meslek/ViewMeslekDetayPopUp.aspx?uiID=9621.08

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.