Blog Kategorileri
İlandex Blog

Kask kafalı olmak ya da kaz kafalı olmak, işte bütün mesele bu !

Kask takmak, yılın 365 günü şemsiye taşımakla neredeyse aynı şeydir. Şemsiyeyi 365 gün yanında taşır, bir kez olsun yağmura yakalanmazsın; bir gün önemsemeyip evde bırakırsın, o gün lazım olur... İşte tam da bu yüzden, yılın 365 gününde bir kez olsun işinize yaramamış olsa dahi, en kısa yolculukta bile kaskınızı takmalısınız; çünkü gün gelip lazım olduğu o anda kafanızda olmamasının telafisi olmayabilir...
4.6.2017 13:00:00
Okunma Sayısı : 1879
Kask kafalı olmak ya da kaz kafalı olmak, işte bütün mesele bu !

Motosiklet koruma ekipmanları  önemli !
'Ne demek öyle kask kafalı falan? Ayıp olmuyor  mu ama!' diye atarlanmayın hemen. Kabul, duran trafikte adamın birinin size 'Kask kafalı' demesi, 'Ne diyorsun sen kardeşim?' ile başlayan sözlü münakaşanın, karşılıklı  kaba kuvvet gösterisine dönüşmesine kadar varacak can sıkıcı hadiselere yol açabilir.
Müsaadenizle önce, 'Kask Kafalı' sözünü kimin ne niyetle söylediğini bir kenara bırakıp, sürüş güvenliğine dikkat çekmek amacı ile kaleme alınan yazımızda geçen 'Kask kafalı ' tamlaması ile, kısaca 'motor kullanırken başına kask takan sürücü ' demek istendiğini belirtelim. 
Bu yazıda, William Shakespeare 'in 1601 yılında kaleme aldığı  ünlü eseri Hamlet 'te geçen 'Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!' sözünün ününden istifade etmek için, bir nevi cover versiyonunu yaparak, kask mevzusuna parmak basalım istedik.


Kask kafalı olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu !  
400 küsür yıldır insanların diline  pelesenk olan cümlenin başına küt diye getirip kaskı yerleştirince, ortaya öyle pek de havalı bir şey çıkmadığı aşikar; ama motor koruma ekipmanlarının önemini  gündeme taşımak için  seçilen konu başlığının, tıklanma reytinglerini arttıracağı konusunda hem fikir olsak  yeter. 
Shakespeare'in Hamlet'te  değindiği esas mesele 'kaskın önemi' olmayabilir ama kesin olan bir şey var ki, rahmetli bugün yaşanan motor kazalarını  görseydi,  durumun vahametini lafı hiç dolandırmadan 'Kask kafalı olmak ya da kaz kafalı olmak, işte bütün mesele bu ! ' sözleriyle ortaya koyardı. 
Gerçek şu ki, kulağa motosiklet  tutkunlarının sloganı olacak kadar  janjanlı gelmese de gerçeği apaçık yüzümüze çarpan bu tespit, meselenin önemini bütün çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.


Cesaret, tehlike karşısında akıl ve zekanın kullanılmasıdır.
Shakespeare'in cüretkar açık sözlülüğü  içinizi açmadıysa, bir de ünlü Yunan filozof  Platon'a kulak kabartalım.
'Cesaret, tehlike karşısında akıl ve zekanın kullanılmasıdır.'  diyen Platon bugün yaşasa ve kask takmadan trafiğe çıkan motor sürücülerini görse, herhalde şaşkınlıktan küçük dilini yutar, ama yine de laf cambazlığı yapmadan duramaz ve meseleyi şöyle özetlerdi:
'Kask, kafanızı darbelere karşı korur. Kask  kullanmak için gereken malzemeler bir adet kafa ve takmanıza yardımcı olacak iki elden  ibarettir. Malzemelerden biri eksik ise kaska gerek yoktur.' Ünlü filozof ve şair burada ne demek istemiştir arkadaşlar? Sadece kafası olanlar kask kullanır! Nokta...
İlahi Platon! Taşı gediğine koymakta üstüne yok. 


Dunning- Kruger Sendromu
Ne ünlü İngiliz yazar ne de Yunan filozof sizi pek sarmadı mı? O zaman bir de Amerikalı bilim adamlarına kulak verelim...
Cornell Universitesi'nde görevli psikologlar Justin Kruger ve David Dunning, 2000 yılında  Ig Nobel (!) alarak tarihe geçmelerine neden olan teoride özetle, 'Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır.' diyorlar.
Koruma ekipmanlarının önemini hafife alarak, allaha emanet motor kullanan sürücülerin durumunu ortaya koyan bilimsel  teorinin adı  Dunning- Kruger Sendromu. Sendromun dilimizdeki  karşılığı ise, hepimizin duymaya oldukça aşina olduğu deyişle 'Cahil Cesareti'
Cahilliğinin verdiği haddini bilmezlik ve hayali üstünlük hissi ile, abartılı bir cesaret göstererek kendini ortaya atmaktan çekinmeyen insanların durumunu tanımlayan Dunning-Kruger Sendromu etkisindeki kişi bir de motor tutkunu olunca, umarsızlığın faturası çok daha ağır olabildiği için konu bambaşka bir boyuta taşınıyor. 

*Bu arada dikkatinizi çekelim, Justin Kruger ve David Dunning'in aldığı ödül Nobel değil, Ig-Nobel! Harvard Üniversitesi tarafından bir Nobel parodisi olarak, absürt bilimsel çalışmaları tiye almak amacı ile verilen ödülün ismi ingilizce ' bayağı, değersiz' anlamlarına gelen ıgnoble kelimesi ile oynanarak  türetilmiş. 


Cehaletten doğan cesaret, tehlikelere davetiye çıkarır!
Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmek için, gerçek cesaret ile cahil cesareti  arasına kalın bir çizgi çekerek, iki tabiri net olarak birbirinden ayırmak  gerek!
Terletiyor, ağır geliyor, hava almıyor, bunalıyorum, hatta saçım bozuluyor (!) gibi  sudan bahanelerle,  kask, mont, dizlik gibi koruma ekipmanlarını  kullanmayı reddederek, adeta kendi kendinin kiralık katili olmak için şansını zorlayan insanları hoş görmek gerçekten zor. 
Bu insanlar ne yazık ki  hata yapma katsayısının, mesnetsiz özgüvenin dozajı ile aynı oranda artacağını umursamadan, bildiğini okumaya devam ederek masum insanları mağdur ediyorlar. Cehaletten doğan cesaretle hareket eden bu insanların düştükleri en büyük yanılgı, kendilerine aşırı güvenerek, her türlü tehlikeye davetiye çıkardıklarının farkına varamamaları...


Kask kullanmak, 365 gün şemsiye taşımaya benzer... 
Ahmak ıslatan yağmurunu bilir misiniz? Ahmak ıslatan tabiri, ince taneli olmasına rağmen, insanı bir dakika içinde sırılsıklam etme kapasitesine sahip yağmurlar için kullanılır. Pek çok insanın, 'O kadar az yağıyor ki, bu yağmur da şemsiyeyi açmaya bile değmez.' yanılgısına kapılarak pek de önemsemediği bu yağmur, insanı kısa sürede sırılsıklam eder. 
Kask takmak, yağmura yakalanmamak için, yılın 365 günü şemsiye taşımakla neredeyse aynı şeydir. Şemsiyeyi 365 gün yanında taşır, bir kez olsun yağmura yolda yakalanmazsın;  bir gün önemsemeyip evde bırakırsın, o gün lazım olur.
İşte tam da bu yüzden, yılın 365 gününde bir kez olsun işinize yaramamış olsa dahi, en kısa yolculukta bile kaskınızı takmalısınız; çünkü gün gelip lazım olduğu o anda kafanızda olmamasının telafisi olmayabilir...

 

İçerik No: 034-02-SKT-1706-10-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
MOTOSİKLETE KARŞI ÇIKAN AİLE NASIL İKNA EDİLİR? 
MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!
KURYELERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN MÜŞTERİLER!
GERÇEK TEHLİKE 2 TEKERLİ DEĞİL 2 AYAKLILAR!
GERÇEK KURYELER NAYLON MOTORCULARA KARŞI!                

 

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.