İŞVERENLERİN DİKKATİNİ ÇEKMENİN PÜF NOKTALARI


17.01.2017

Rakipleriniz arasından sıyrılarak İhtiyacınız olan işe kolayca kabul edilmek  için nelere dikkat etmelisiniz?

İşverenlerin dikkatini çekmenin ve onları etkileyebilmenin  püf noktaları nelerdir ?


1.Üye Profiliniz için seçtiğiniz fotoğraf, vesikalık fotoğraf ölçü ve formuna uygun olmalıdır. Fotoğrafınızda ,saç sakal tıraşınız ve kılık kıyafetiniz ile  bakımlı ve iyi görünmeye özen göstermelisiniz. Kendinizi çok daha iyi ifade edebildiğinizi düşünerek eklemiş olduğunuz, gözlük,bandana,kask vb aksesuarlarınız veya motorunuzla beraber çekilmiş olan boy fotoğraflarınız üye profil ekranında olması gerekenden küçük görüneceğinden işverenler tarafından tercih edilmemektedir. Bir çok işverenin asıl görmek istediği yüz ifadeniz, genel görünüş ve duruşunuzdur. Eklediğiniz fotoğrafın uygun bulunmaması sizi rakiplerinizin gerisine itebilir.  Profil bilgileriniz ne kadar iyi olursa olsun, görünüşünüzün ciddiyetsizliğinden ötürü elenebilirsiniz. 


2.Özgeçmiş bilgileriniz gerçeği yansıtmalı, rakiplerinizin önüne geçebilmek adına, kendinizi sahip olmadığınız özelliklere sahipmiş gibi göstermemelisiniz.  Abartılı ve gerçekdışı bilgiler ile işe kabul edilseniz bile kısa süre içinde, işyerinin taleplerini karşılamadığınız ve dürüst davranmadığınız anlaşıldığında hoş olmayan yaklaşımlara maruz kalabilir, işten çıkarılabilirsiniz. İş arayışınızın sık sık tekrarlanması sizi maddi manevi zarara uğratabilir. Bunun yanı sıra kötü şöhretinizin aynı bölgede hizmet veren işverenler arasında çabuk yayılabileceği ve uzun vadede size  zarar verebileceği gerçeğini  de göz önünde bulundurmalısınız.  


3.Üye Profil sayfanızda yer alan ücret beklentinizi gerçekçi tutmanız önerilir.Talep ettiğiniz ücret aralığı piyasa koşullarının çok üzerinde ise,sadece rakiplerinizin daha kolay iş bulmasına yardımcı olursunuz. Acil paketçi arayan işletmeler tarafından tercih edilip işe kabul edilseniz dahi, sizinle benzer özellikleri taşıyan ve daha düşük ücret talep eden adaylar kolaylıkla sizi işinizden edebilir. Bu durum uzun vadede iş arayışınızın tekrarlanmasına sebep olabileceğinden, işsiz kaldığınız süreçler sizi daha büyük maddi zarara uğratabilir. Önerilen; ücret beklenti aralığınızı piyasa koşulları seviyesinde tutup, ileriye dönük beklenti ve planlarınızı davet edileceğiniz yüz yüze görüşmede veya işe başladıktan belli bir süre sonra dile getirmenizdir. İşvereniniz sizin çalışmanızdan memnun ise ücret artış talebinizin olumlu karşılanma ihtimali de daha yüksek olur.


4.İş görüşmesinde, görüştüğünüz işveren karşısında saygılı ve ılımlı bir tavır sergilemeniz sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşır. İşverenler, işyerlerinin çalışma atmosferine kolay ayak uydurabilecek, ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışabilecek adayları tercih ederler. 


5.İş Görüşmeniz olumsuz sonuçlansa dahi, kendileri ile tanışıyor olmaktan kaynaklanan memnuniyetinizi nezaketle dile getirmeniz, işverenin ilerleyen dönemlerde tekrarlanabilecek olan paketçi arayışında sizi hatırlamasına vesile olur. Görüşmeden ayrılırken, çalışan diğer personellere  iyi dileklerde bulunarak  mekandan ayrılmanız, çalışanlar üzerinde de olumlu bir intiba bırakmanızı sağlar.


6.Olumsuz geçen bir iş görüşmesi sonunda, mekandan ayrılmadan önce işverenden iş arayan arkadaşlarınızı yönlendirmek üzere kendilerine direk ulaşabileceğiniz bir telefon numarası rica ederek, veya tercih ederlerse size ulaşabilmeleri için telefonunuzu kaydetmelerini önererek, işe kabul edilmemiş olsanız dahi kendileri ile işbirliği içinde olabileceğinizi önermeniz, işveren üzerinde hakkınızda olumlu bir intiba oluşturur. Bu nazik davranışınız ilerleyen tarihlerde tekrarlanacak olan personel arayışında, işveren tarafından hatırlanarak tekrar görüşmeye davet edilmenize vesile olabilir.


7.Sektörde yaşanan yoğun sirkülasyon sebebi ile işverenler, görüşmeye gittiğinizde öncelikle sizin işe uzun vadeli bakıp bakmıyor oluşunuzla ilgilenirler.Her ne kadar işyerinin talebi uzun vadeli çalışan bir personel bulmak yönünde olsa da, kısa dönemli bile olsa ne kadar süre çalışabileceğinizi açıkça paylaşmanız, dürüst davranmayarak kendilerini madur eden eski çalışanları ile yaşamış oldukları olumsuz tecrübelerinde bıkmış olan işveren üzerinde olumlu bir intiba bırakarak işe alınmanıza vesile olabilir.


8.İşverenler  tarafından maaşın  aylık olarak ödenmesi tercih edilir. Haftalık olarak ödeme yapılması yönündeki talebiniz, öyle düşünmüyor bile olsanız, işveren üzerinde işe geçici baktığınız izlenimi doğurur.


9. Görüşmede maaş konusu açıldığında, kredi kartı borcunuz, aylık gideriniz, kaç kişiye bakmakla yükümlü olduğunuz gibi kişisel konulara girmemeniz ve işe başlarken asla avans talebinde bulunmamanız önerilir. Hiç bir işveren bu tür kişisel konularla girmek istemez. İşverenin sizden beklentisi zamanında işe gelip, işin gereklerini sorunsuz olarak yerine getirmenizdir. Kişisel konulara giren adayların katıldıkları görüşmeler  büyük oranda olumsuz sonuçlanır.


10.Eski çalıştığınız yerlerden neden ayrıldığınız sorulduğunda, yaşanan olumsuz bir durum varsa, kişisel detaylara fazlaca girmeden, eski çalışma arkadaşlarınız ya da işvereniniz hakkında olumsuz imalarda bulunmadan, ayrılma sebebinizi doğru ve tarafsız olarak anlatmanız önerilir. Ayrıldığınız işyerinizde haksızlığa uğradığınızı düşünüyor olsanız bile  ayrılma sebebinizi, karşı tarafın haklı olabileceği konuları atlamadan dürüst, bağışlayıcı ve  hoşgörülü  bir üslupla izah etmeniz, empati kurma yeteneğinizi ortaya koyar. Eski işyeriniz, çalışma arkadaşlarınız ve ya eski  patronunuz hakkında konuşurken kullanmış olduğunuz üslup,  işveren için çok önemlidir.