Blog Kategorileri
İlandex Blog

Gökkuşağı dağlarının gözalıcı güzelliği ile tanışın!

Yürüyüş parkurlarını takip ederek bölgeyi keşfe çıkan ziyaretçilerin kendilerini, kural tanımaz  bir ressamın fırça darbeleri arasında kaybolmuş gibi hissettikleri bu muhteşem doğa harikası, milyonlarca yıllık dev bir tablodan farksız...
30.4.2017 12:00:00
Okunma Sayısı : 1456
Gökkuşağı dağlarının gözalıcı güzelliği ile tanışın!

Bahse girerim bu karelerde fotoğraf hilesi yok!


İşte size en sevdiğiniz restoranda keyifli bir akşam yemeğini kankanıza kitlemek için  harika bir fırsat! 
Tek yapmanız gereken, arkadaşınızla bir araya geldiğinizde ona cep telefonunuzdan bu muhteşem fotoğrafı gösterip, 'Sence bu gerçek mi, yoksa fotoğraf hilesi mi var? diye sormak...
Arkadaşınız sorunuzu yüksek ihtimalle 'Şaka mı yapıyorsun? Tabi ki photoshop hilesi...' diye cevaplayacaktır.
Eğer  'Dur bir daha bir bakayım...' diye tereddüt etmesine  fırsat vermeden önce bahse girmeyi başarırsanız, restoranı arayıp zeytinyağlıdan etliye, salatadan tatlıya, kuş sütünün eksik olmadığı mükellef bir sofrada, bol kahkahalı bir akşam yemeği için iki kişilik yer ayırmayı ihmal etmeyin...
 

Fantastik bir film setini andıran Gökkuşağı Dağları


Şaşırtıcı gelse de gerçek şu ki, bu fotoğraf ne hayal ürünü fantastik bir film sahnesine ait, ne de hayalperest bir fotoğraf sanatçısının elinden çıkmış bir photoshop mucizesi. 
Gördüğünüz bu doğa harikası  %100 gerçek. Başka bir deyişle, bu fotoğrafta insan eline ait tek bir dokunuş yok.
Himalayalardan bile eski olan bu oluşumların günümüzden 65 ila 251 milyon yıl öncesi mezozoik dönem sonuna ait olduğu tahmin ediliyor. 
Himalaya Dağları ile aynı tektonik plakalardan oluşan ve geniş bir alana yayılmış bulunan gökkuşağı rengindeki kaya oluşumları kum taşı, silt taşı ve diğer mineral birikintilerinden meydana geliyor. 
Üstelik, göz alıcı güzelliğe sahip bu rengarenk kaya oluşumları adını bile duymadığınız uzak bir gezegende değil, hepi topu 7000 km uzaklıktaki Çin'in kuzeybatısında yer alan Gansu Bölgesinde bulunuyor.

 

Çin'deki Gökkuşağı Dağları nasıl oluşmuş?


Çin'in Kuzeybatısındaki Gansu Bölgesinde yer alan  ve 400 km2' lik bir alana yayılan Zhange Danxia Ulusal Jeolojik Parkı, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan  Gökkuşağı dağlarına ev sahipliği yapıyor.
İnanılır gibi değil ama, tektonik plakların hareketleri sonucu oluşan ve güzellikleri ile göz kamaştıran bu renkli tepeciklerin bugünkü görkemli görüntülerine kavuşmaları neredeyse 24 milyon yıl alır.
Hindistan Kıtası'nın milyonlarca yıl önce Afrika'dan kopup Asya ile çarpışması, Himalaya Dağları'nın oluşumuna ve Tibet Platosu'nun deforme olmasına sebep olur. 
Arada kalan Zhangye Danxia bölgesinde bulunan bu kayaçlar, çarpışmanın etkisiyle kıvrılarak yükselir ve bugün göz alıcı renkleri nedeniyle gökkuşağı dağları olarak bilinen güzellikler gün ışığına çıkar.
Çince 'Danxia' adı verilen arazi yapısına sahip bölgedeki kumtaşlarının, yapılarında bulunan demir oksitlerin rengini alarak şiirsel bir armoni içinde bir araya gelmesi ile oluşan katmanları yakından görüp de güzelliğine hayran olmamak mümkün değil.
 

Bölge Unesco Dünya Mirası Listesinde...


Yağmur ve  erozyon etkisi ile bugünkü halini alan kırmızı, turuncu, yeşil ve sarı renklerdeki tepecikler, özellikle gün batımında ve yağmur sonrasında çok daha parlak bir hale bürünerek olağanüstü bir manzara oluşturuyorlar.
Yürüyüş parkurlarını takip ederek bölgeyi keşfe çıkan ziyaretçilerin kendilerini, kural tanımaz  bir ressamın  fırça darbeleri arasında kaybolmuş gibi hissettikleri bu muhteşem doğal oluşumlar, milyonlarca yıllık dev bir tablodan farksız.
Kelimenin tam anlamı ile bir doğa harikası olan ve Çince 'Danxia' denilen Yer Şekilleri ile bilinen jeopark alanı, 2010 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş. 
Nadir toprak yapısı ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan 400'e yakın bitki türünün yetiştiği ulusal jeoparkta, bölgeyi ziyaret eden turistlerin  kolayca gezebilmeleri için özel tahta yollar ve gözlem terasları  inşa edilmiş.
 

Yedi Renkli Yelpaze Bölgesi


Qilian Dağları’nın kuzey eteklerinde yer alan jeoparka görevliler ve motorlu devriyeler dışında hiç kimse araçla giremiyor ama parkın içindeki otobüsler kesintisiz hizmet sunuyor .
Jeolojik oluşumların zarar görmesini engellemek amacı  ile ziyaretçilerin belirlenen rotanın dışına çıkmalarına kesinlikle izin verilmiyor.
Jeoparkta her biri birbirinden güzel manzaralar vaat eden dört farklı gözlem noktası ve bu noktalar arasında yaya ulaşımını sağlayan yürüyüş parkurları bulunuyor.
İlk gözlem istasyonuna ulaşan turistler organizasyona uyarak, duraktaki sıraya giriyor ve ikinci gözlem istasyonuna ulaştırılıyor.
Birinci gözlem noktasında, farklı kotlarda bulunan beş farklı gözlem terasından sadece bu alandaki oluşumlar ile 'Yedi renkli yelpaze' bölgesi izlenebiliyor.
Her daim oldukça kalabalık olan ilk terasa ulaşımı sağlayan dar yolu inmek de çıkmak da kolay değil ama terastan izlenebilen manzaranın eşsiz güzelliğini görmek için çekilen bu zorluğa değdiği de bir gerçek.
 

7000 km ya da bir tık?


İkinci gözlem noktasına ulaşmak için 600 üzerinde basamağı tırmanmak  gerekiyor. Genellikle gözlem noktasına çıkan ve dönen ziyaretçilerin karşılaştığı merdivenlerden yan yana geçerek istedikleri yöne ulaşmaları oldukça zor olabiliyor.
Gözlem teraslarını boydan boya çevreleyen korkuluklar sayesinde, kalabalıklar için güvenli hale getirilmiş olan jeoparkta, Hindistan kıtasının Asya ile çarpışmasının son evrelerine şahit olabilmek oldukça sıra dışı...
En göz alıcı manzaraya sahip olan dördüncü durakta yer alan platformdan kuzeye doğru bakıldığında, 'Yedi Renkli Dağlar' adı verilen oluşumlar izlenebiliyor.
Dünyanın her yerinden milyonlarca kaşif ruhlu gezginin akınına uğrayan bu doğal oluşumları kendi gözlerinizle daha yakından görebilmek o kadar da zor değil elbette.
Yine de bütün bu okuduklarınızdan sonra, Çin'in kuzeybatısına doğru yaklaşık 7000 km'lik uzun bir yolculuğa çıkmak fazla gözünüzde büyüyorsa, işin kolayına kaçıp, Google'a 'Danxia Yer Şekilleri' yazdıktan sonra görselleri seçerek de kendinize görsel bir ziyafet yaşatabilirsiniz ...
 

Kaynaklar:

 
İçerik No: 027-05-GZL-1704-05-01
Yasal Uyarı: Her hakkı
ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.
ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.