Blog Kategorileri
İlandex Blog

Gerçek tehlike 2 tekerli değil 2 ayaklılar!

Hayatlarının bir döneminde motosiklet ile tanışan insanların, bu tutkularını sürdürebilmek için mücadele etmek zorunda kaldıkları 3 tip insan bulunuyor. Aslında belki de sadece iki tip demek daha doğru olur; çünkü üçüncü gurubu insan kategorisine dahil etmenin ne kadar doğru olduğu tartışılır...
2.5.2017 14:00:00
Okunma Sayısı : 2013
Gerçek tehlike 2 tekerli değil 2 ayaklılar!

Hayatlarının bir döneminde motosiklet ile tanışan insanların, bu tutkularını sürdürebilmek için mücadele etmek zorunda kaldıkları 3 tip insan bulunuyor. Aslında belki de sadece iki tip demek daha doğru olur; çünkü üçüncü gurubu insan kategorisine dahil etmenin ne kadar doğru olduğu tartışılır...

1. Trafikteki motosiklet sürücülerini fark etmeyerek her iki taraf için de  tehlike yaratan dikkatsiz sürücü ve yayalar...
2. Aklıselim motosiklet sürücüleri ile trafik terörü yaratanları aynı kefeye koyup, tüm motosikletlilere öfke kusanlar...
3. Trafik kurallarını hiçe sayarak, motosikletlilere kasten zarar vermeye çalışan insan görünümündeki mahlukatlar...

 

1. Motosikletleri  fark etmeyen insanlar
Binlerce trafik raporu çoğu kazanın, diğer sürücü ve yayaların motosiklet sürücüsünü fark edememelerinden kaynaklandığını ortaya koyuyor.
Pek çok kazada, motor sürücüsünü fark edemedikleri için, gereken manevrayı zamanında yapamayan sürücüler, kazayı engellemek için çok geç kalıyorlar. 
Kazaya karışan ve motosikleti hiç görmediklerini söyleyen insanların çoğunun, hayatlarının hiç bir döneminde motosikletlere ilgi duymamış kimseler olmaları da oldukça dikkat çekici. 
Aile, iş veya arkadaş çevresinde motor kullanan tanıdıkları olan kişilerinse, motosikletleri daha kolay fark ettikleri ve trafikte çok daha duyarlı davrandıkları gözleniyor.


Ölüm ile kalım arası: 2 saniye
Seyir halindeyken, çarpışma tehlikesi ile karşılaşan bir motosiklet sürücüsünün, tehlikenin tam olarak nereden geldiğini kavramak ve gerekli aksiyonu almak için sahip olduğu süre, ne yazık ki yaklaşık iki saniyedir. 
Bu nedenle, bir başka sürücü ile kapışırken kornaya asılan veya ısrarla selektör yapan insanların, fakında olmadan motosiklet sürücüsünün dikkatini dağıtarak, canına kastettiklerini söylemek yanlış olmaz.
Motosikletlilerin karşı karşıya kaldıkları bir diğer tehlike de, tek amacı önündeki aracı geçmek olan ve bu nedenle selektör yaparak makas atan araç sürücüleri... 
Arkasındaki sürücünün ısrarla selektör yapmasını tehlike uyarısı sanarak paniğe kapılan veya dikkati dağılan motosiklet sürücüsünün bir an için gözünü yoldan ayırması, saniyeler sonra önüne çıkacak bir tehlikeyi fark edememesine yol açabiliyor.


Ani manevraların yarattığı tehlike
Diğer araç sürücülerinin can güvenliklerini umursamayan bu sürücülerin, aslında motosikletlilere karşı özel bir kasıtları olduğu söylenemez.
Bu sürücülerin yarattıkları asıl büyük tehlike, süratle makas atarak arkadan gelen diğer sürücüleri paniğe sevk ediyor olmaları...
Paniğe kapılan diğer araç sürücülerinin, dikiz aynalarını kontrol etmeden, ani olarak şerit değiştirmeleri, arkadan gelen motosiklet sürücülerinin hayatını tehlikeye atabiliyor. Ya da arkadan süratle gelen araç aniden motosikletin önüne kırdığında, motosiklet sürücüsünün, kendini koruma şansı kalmıyor. 
Hazırlıksız yakalandığı bu durum karşısında, çarpışmayı  önleyebilmek için yeterli zamanı olmayan motosiklet sürücüsü, saliseler içinde  refleks olarak yapabildiği kontrolsüz manevra sonucunda direksiyon hakimiyetini kaybedebiliyor.
Dengesini yitirerek sürüklenen motorun, süratin de etkisi ile takla atması veya sürüklenmesi, sürücünün yaralanma ihtimalini bir hayli attırıyor. Motorun akan trafiğin ortasına sürüklendiği şanssız durumlarda ise, motora çarpmamak için frene yüklenmek zorunda kalan sürücüler yüzünden yaşanan zincirleme araç kazaları kaçınılmaz oluyor.


Yanan sigara, pet şişe ve naylon poşet
Motosiklet sürücülerinin en  sık karşılaştıkları sorunlardan bir diğeri de, motosikletin geçiş hakkını ihlal ettiği ya da üzerine kırarak sıkıştırdığı halde, yarattığı tehlikenin farkına bile varmadan yoluna devam eden bilinçsiz sürücüler.
Zaman zaman şehir içi trafiğinde karşılaşılan dalgın sürücülerin de, en az otoyoldakiler kadar  tehlikeli olabildiklerini söylemek  yanlış olmaz. Yol kenarında  park halindeki araçlarının kapısını aniden  açanlar, sağına soluna bakmadan araç camından yanan sigara, naylon poşet veya pet şişe fırlatanlar, şişede kalan içeceği yola dökenler ve kırmızı ışıkta geçenler için söylenecek doğru kelimeleri bulmak kolay değil.
Durum böyle iken, en kısa mesafe için bile olsa, sürücülerinin motosikletleri ile yola çıkmadan önce koruma ekipmanlarını giymeleri, can güvenlikleri açısından oldukça büyük önem taşıyor. 


2. Motosikletlilere öfke besleyen insanlar
Pek çok yaya ve sürücü, trafik kurallarını ihlal ederek hem kendilerini hem de diğer insanları tehlikeye atan motosiklet sürücülerine karşı yoğun bir önyargı ve öfke besliyor.
Genellikle belli bir süre içinde teslim etmekle yükümlü oldukları, acil evrak, ilaç, kan gibi önemli malzemeleri taşıyan veya paket servis hizmeti sunan kuryeler, maalesef her zaman dakikalarla yarışmak zorunda kalıyorlar.
Bu sürücülerin çoğu, trafik kurallarına riayet eden, bilinçli ve sorumluluk sahibi insanlar olmakla beraber, aralarında trafiğin altını üstüne getirerek adeta terör estiren sürücüler de olabiliyor.
Ne yazık ki özellikle büyük şehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde, gidecekleri yere kestirmeden ulaşmak için ters şeride giren, kırmızı ışıkta durmayan ve yaya kaldırımını araç yoluna çeviren motosikletliler, özellikle yaşlı insanları ve çocuklu aileleri oldukça tedirgin ediyor.
Bir çürük elmanın koca çuvalı mahvetmesi misali, A2 ehliyeti bile olmadan motor kullanan kendini bilmezler, toplum üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor.
Maalesef  bu önyargıların ceremesini en çok da, eğitimli ve aklı başında motosiklet tutkunları çekiyor, çünkü önyargıları yüzünden motosikletlileri sözlü hakaret ile taciz eden insanların sayısı gün geçtikçe artıyor.
Motor kullanan tanıdıkları olan ve motora ilgi duyan insanlarda zamanla gelişen algıda seçicilik yeteneği, trafiğe çıktıklarında daha önce farkına varamadıkları pek çok ayrıntıyı daha net algılamalarına yardımcı oluyor. 
Tüm insanların trafikteki motosiklet sürücülerini fark edebilmeleri ve onlara karşı daha duyarlı davranabilmeleri için algıda seçicilik yaratmak adına çok fazla yol kat edilmesi gerektiği aşikar.

 

3. Hem suçlu hem güçlü şehir magandaları
Ehliyeti olan ama ruh sağlığı yerinde olmayan şehir magandaları,  motosiklet sürücülerinin can güvenliğini tehlikeye atıyorlar. Trafik kurallarını hiçe sayarak  terör estiren bu insanlar yüzünden öfkeye kapılmamak mümkün değil.
Boş yolda aracını kasten motosikletin üzerine kırarak sürücüsünü paniğe sevk eden, motosikletin arkasından selektör yaparak ve korna çalarak sürücüsünün dikkatini dağıtan, akan trafikte aniden hız  keserek arkasındaki  motosiklet sürücüsünü zor durumda bırakan zorbalarla aynı havayı teneffüs etmek zorunda olduğumuz bir dünya da yaşıyoruz.

Motosiklet sürücülerinin, bir insanın hayatı ile oynama cüretkarlığını gösterecek derecede kural tanımaz insanlarla aynı yolu paylaşmak zorunda olmaları hiç adil değil. Üstelik ne yazık ki, özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde ve tenha yollarda yaşanan bu yürek burkan hadiselerde, görgü tanığı bulunmadığı için yakalanıp cezalandırılamayan bu zalimlerin yaptıkları yanlarına kar kalıyor. 


Motorcunun Adalet Asası: Kask kamerası
Kask kamerası ile kayıt altına alınan pek çok kaza da, yaralanmaya sebebiyet veren diğer araç sürücüsünün, kabahatinin sorumluluğunu üstlenerek kazazedeyi en yakın sağlık kuruluşuna götürmek bir yana, arkasına bakmadan kaçtığı görüntüler vicdan sahibi insanlara 'İnsaniyet can çekişiyor.' dedirttiriyor. 
Hatta  aracından inerek, kasten sıkıştırdığı motorcuyu darp eden, soyan, hızını almayıp motosikleti tekmeleyen ve kanıt bırakmamak adına kask kamerasını almak için kaba kuvvete başvuran  magandalar da var bu memlekette.
Seyir halindeki pek çok araç sürücüsünün de şahit olduğu fakat akan trafikten dolayı  zamanında durup müdahale edemedikleri bu gibi hareketler, ne yazık ki çoğu zaman suçlunun kaçması ve yapılan kötülüğün  cezasız kalması ile son buluyor.
Bu sebeple, her  yerde cirit atan bu vicdansız şehir eşkiyalarının size zarar vermelerini engellemek ve yaptıklarını yanlarına bırakmamak için  en caydırıcı ekipmanın kask kamerası olduğu söylenebilir.


Üzücü olan şu ki, yaşanan bu gibi durumların pek çoğunda, motosiklet sürücüsünün bedeninde açılan yaralar zamanla kapansa da, maruz kaldıkları zorbalığın hissettirdiği dinmek bilmeyen öfke ve nefretin ruhlarında açtığı derin yara kolay kapanmıyor.

 

İçerik No: 028-02-SKT-1705-08-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr  adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
MOTOSİKLETLE TATİLE ÇIKMANIN TAM ZAMANI!
MOTOSİKLET KAZALARI ÜZERİNE ÇARPICI BİR ARAŞTIRMA : HURT RAPORU
MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!
GERÇEK KURYELER NAYLON MOTORCULARA KARŞI!
KURYELERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN MÜŞTERİLER!

 


 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.