Blog Kategorileri
İlandex Blog

Gerçek kuryeler naylon motorculara karşı!

Tek derdi akşam evine ekmek götürmek olan pek çok gerçek kuryenin en çok zoruna giden , mesleğin A2 ehliyeti bile olmayan vasıfsız kimseler tarafından mevsimsel ya da geçici olarak yapılıyor olması yüzünden, hak ettikleri mesleki itibarı göremiyor olmaları...
6.4.2017 08:00:00
Okunma Sayısı : 4902
Gerçek kuryeler naylon motorculara karşı!

 

Motosikletli Kurye olmak...

Milyonlarca insan, karda kışta işe gitmeyip, evden dışarı bile çıkmazken; gece gündüz demeden her koşulda hizmet vermeyi sürdüren motosikletli kuryelerin karşılaştıkları sorunlar  saymakla  bitmiyor.
Kayan lastikler, tutmayan frenler, rutin bakımları yapılmadığı için yolda bırakan motorlar, ıslanan çoraplar, su geçiren yağmurluklar, biriken paketler, hoşgörüsüz patronlar, söylenen müşteriler, dikkatsiz sürücüler, ukala güvenlik görevlileri ve daha neler neler...

 

Ani Isı Değişiklikleri
Pek çok  meslek dalında, yazın klima  kışın kombi sayesinde iklim koşullarından etkilenmeden konforlu bir ortamda çalışmak artık mümkün ama  motosikletli kuryeler için bu durum kesinlikle geçerli değil. Mevsim ne olursa olsun, görev gereği  daima  iç mekan ve dış mekan arasında  mekik dokuyan kuryelerin  maruz kaldıkları ani ısı değişimleri oldukça yıpratıcı olabiliyor.
Üstelik sadece dış veya iç mekanda yapılan işlerde, mevsime ve hava sıcaklığına uygun giyinerek tedbir almak mümkün iken; yoğun tempoya ayak uydurmak zorunda olan kuryeler için tedbir almak hiç bir koşulda söz konusu olamıyor. Kuryelerin sağlığını tehlikeye atan en önemli sorun belki de, kask, mont, yağmurluk gibi koruma ekipmanlarını sürekli giyip çıkarmanın pek mümkün olmaması...
Dışarıdaki kar soğuğunu yedikten sonra restorana giren kurye, üzerindeki kalın giysiler ve iç mekandaki yüksek ısı yüzünden birden terliyor. Henüz üzerindeki ter soğumadan bir sonraki siparişi teslim etmek üzere  tekrar  motora atladığında üzerinde soğuyan ter, normalden çok daha fazla üşümesine sebep oluyor. 8-10 saatlik mesainin en az dört saatinde mola vermeden çalışan kuryelerin  maruz kaldıkları ani ısı değişiklikleri maalesef pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. 
Özellikle zorlu iklim koşullarının kendini göstermeye başladığı kış aylarında, kuryelerin işi daha da zorlaşıyor. Yağmur, çamur, kar, soğuk, tipi, fırtına demeden çalışan motosikletli kuryeler, her gün pek çok farklı  sorunla boğuşmak  ve baş etmek zorunda kalıyorlar.

 

Nerede kaldın? Paket birikti...
Kuryeleri isyan ettiren başka bir konu da yoğun saatlerde diğer personeller ile aralarında yaşanan gerginlikler... Arka arkaya 5 paket attıktan sonra, içeceğini unuttuğu siparişe ayran almak için uğradığı markette para üstü için 10  dakika beklemek zorunda kalan kuryenin, donmuş elleri ile sıcacık dükkanda girdiğinde "nerde kaldın, paket birikti " sözünü duyunca sinir küpüne dönüp, adeta küfür yemiş gibi tepki göstermesinin nedeni çoğu zaman anlaşılmıyor. Sektörün kendine özgü dayatmaları nedeniyle,  öncelikle kendi üzerlerine düşen görevi eksiksiz ve zamanında yapabilme kaygısı taşıyan çalışanlar arasında yaşanan gerilim  maalesef kaçınılmaz oluyor.

 

Mesleki itibar  
Tek derdi akşam evine ekmek götürmek olan pek çok kuryenin en çok zoruna giden ise, mesleğin A2ehliyeti bile olmayan vasıfsız kimseler tarafından mevsimsel ya da geçici olarak yapılıyor olması yüzünden hak ettikleri mesleki itibarı göremiyor olmaları...
İşe zamanında gelmeyen kuryesi yüzünden paket servis  hizmeti sunulamadığı için maddi kayba uğrayan işyeri sahipleri, yeni işe başlayan kuryelere karşı son derece ön yargılı yaklaşabiliyorlar. Servis hizmetlerinin gerekliliklerini usulüne uygun şekilde yerine getiremeyen naylon motorcular yüzünden  zarar gören patronlar zamanla tüm kuryeleri aynı kefeye koymaya başlıyorlar. İşten ayrılmak istediğini bildirmeden işi bırakan veya yeni personel bulunana kadar çalışması gereken yasal süre içinde işe gelmeyen kuryeler yüzünden, kendilerine itimat etmeyen işyeri sahiplerinin hoşgörüsüz tavır ve yaklaşımları, gerçek kuryelerin motivasyon ve çalışma şevklerini öldürerek, meslekten soğumalarına sebep oluyor. 
İşin başka bir boyutu da, mesleğini hakkıyla icra eden sorumluluk sahibi ve yeterli mesleki donanıma sahip kuryelerin, kötü çalışma koşulları yüzünden mesleği bırakmak zorunda kalmaları sonucu, meydanın kuryeyim diye üç gün bir yerde, beş gün bir yerde takılan kendini bilmezlere kalıyor olması... 

 

İkinci sınıf vatandaş muamelesi...
Temiz sicil raporu ve sağlık raporu alamadıkları için kurumsal firmalara başvuramayan, 3-5 günlük sigara parasını kazanmaktan öte tasası olmayan bu gençlerin yaşamları başlı başına trajedi... Bir çoğunun ehliyeti olmadığı gibi, bir kısmı madde bağımlısı olan, başına bir kask dahi verilmeden pakete yollanan ve  kötü muamele gören bu insanlar, merdiven altı dediğimiz yerlerde imalat yapan  bazı iş yerlerinde karın tokluğuna  ve sigortasız olarak çalıştırılıyorlar. Elbette asıl mesele, iş yeri sahipleri kadar, müşterileri ve trafikteki diğer sürücü ve yayaları da mağdur eden  bu kimseleri günah keçisi ilan etmek değil ama gerçek şu ki, trafik kurallarını ihlal ederek insanların hayatını tehlikeye atan, iş ahlakı ve sorumluluk bilinci taşımayan bu vasıfsız kimselerin yarattığı olumsuz intibanın ceremesini  gerçek kuryeler çekmek zorunda kalıyorlar. Diğer taraftan, trafikte terör estiren sözde kuryelerden illallah etmiş olan pek çok insan da, hizmet vermek üzere kapılarına kadar gelen gerçek kuryelere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapabiliyorlar. Hal böyleyken, bu işi meslek olarak yapan binlerce işinin ehli  motorlu kuryenin, hem patronlarından hem de hizmet sundukları müşterilerden hak ettikleri saygıyı görmedikleri için isyan etmelerine  hak vermemek mümkün değil.

 

Organize olmak da kolay değil...
Durumun farkında olan gerçek kuryelerin çoğu, naylon motorculardan yana oldukça dertli olsalar ve facebook gibi platformlarda bir takım paylaşımlarla çözüm üretmek adına aktif rol almaya gayret etseler de, yoğun iş temposu nedeniyle organize olmakta zorlanıyorlar. 
Gerçek şu ki, evlerine ekmek götürmek için icra ettikleri zorlu meslekleri nedeniyle her an hayati tehlike tehdidi ile karşı karşıya olan gerçek motosikletli kuryeler, saygı, anlayış ve hoşgörüyü fazlasıyla hak ediyorlar.  Emin olun, yoğun trafikte duran aracınızı küçük bir manevra ile sola kırarak, sağınızda bekleyen kuryelere nazikçe yol verdiğinizde, çoğunun acelesi de olsa gaza basmadan önce  nazik bir teşekkür selamını sizden esirgemediklerine şahit olacaksınız.


İçerik No: 022-02-SKT-1704-06-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

KURYE İŞ İLANLARINA BOŞA PARA HARCAMAYIN !

MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!

LİMON BİTİ GÖRMÜŞ GİBİ KAÇMANIZ GEREKEN 12 MESAİ ARKADAŞI

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.