Blog Kategorileri
İlandex Blog

Erken rezervasyon yaptıranların favorisi: 3 hektar bölü 12 taksit !

14.3.2017 16:00:00
Okunma Sayısı : 773
Erken rezervasyon yaptıranların favorisi: 3 hektar bölü 12 taksit !

Erken Rezervasyon fırsatlarından yaralanmak için son  5 ay !


Tatilinizi geçirebileceğiniz alternatif konaklama tesislerine şöyle bir göz atmak üzere girdiğiniz tatil sitelerinde biraz gezinene kadar tatil planınız aşağı yukarı belliyken; bilgisayar karşısında saatler harcadıktan sonra kendinizi kafası bir hayli karışmış ve boşa vakit öldürmüş gibi hissediyor olabilirsiniz.

En iyi fiyatı yakalamak için acele edin! Fiyatlar her an yükselebilir...
Konaklamak istediğiniz tarih aralığında bu tesiste kalan son iki oda.
Bu otel için en son rezervasyon 1 saat, 14 dakika önce yapıldı.
Konukların favorisi! Bu tesis yüksek talep görüyor. 
Sadece 1 oda kaldı. 3 kişi şu an bu tesise bakıyor.
Kaçırdınız ! Bu tesisteki son müsait oda da ayrıldı.
 
İyi bir tatil geçirmek istiyorsanız, önce bütün bu telaşlı cümleleri ve bir an evvel karar vermeniz gerektiği fikrini zihninizden atın. Tatil sitelerinin, hızlı karar vermeye teşvik eden agresif satış stratejileri yüzünden paniğe kapıldınız, sizi anlıyoruz ama inanın, 5 ay sonra topu topu 5 gün kalacağınız oteli aramayı bırakıp, küçük bir kahve molası vermek için hala vaktiniz var.


444 adet mavi bayraklı sahil sizi bekliyor!


Uzun zamandır haftanın beş hatta belki de altı gününde uykunuzu alamadan uyanıp, gününüzün en az dokuz saatini orada bulunmaktan hiç de hoşnut olmadığınız ama gidip gelmeye mecbur olduğunuz iş yerinizde geçirmek için, doğru dürüst bir kahvaltı bile yapamadan kendinizi yollara atıyor olabilirsiniz.Bu yıl kendinizi her zamankinden daha yorgun, mutsuz ve tükenmiş hissediyorsanız, iyi bir tatil için, otel rezervasyonu yaptırmadan önce yapmanız gereken ilk iş, zihninizi geçmişteki olumsuz tatil tecrübelerden arındırıp, temizlemek olmalıdır. 
Gerçekten de, erken rezervasyon yaptırmadığınız için  daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilir ve mutlaka gitmek istediğiniz o en iyi otelde yer bulamayabilirsiniz ama erken organizasyon çılgınlığına kapılıp bu kadar strese girmenize de gerek yok. Bırakın bu yıl da o gitmeyi çok istediğiniz mükemmel otelin mavi bayraklı sahilinde başkaları güneşleniversin. Merak etmeyin, Türkiye'nin iyi bir tatil geçirebileceğiniz tam 443 adet mavi bayraklı sahili daha var. Üstelik misafir değerlendirmelerine bakacak olursanız, tesislerin çoğu çok iyi , müthiş hatta fevkaladenin de fevkinde!
 

Üzüntü ve muz kabuğu!


Belki de sizi asıl endişelendiren, geçen yıl konaklamak istediğiniz otelde yer kalmadığı için müşteri yorumlarına güvenerek seçtiğiniz son dakika otelinin tam bir fiyasko çıkması ya da  erken rezervasyon fırsatlarını  bu yıl da kaçırırsanız tatil masraflarının cebinizde büyük bir delik açacak olması değildir.
5-10 günlük organizasyonunu bu kadar büyütmenizin ve bu tatili ömrünüzün son on günü gibi doyasıya yaşamak istemenizin asıl sebebi, kalan 355 günü evde, işte, okulda ya da her neredeyseniz orada, tıpkı bir robot gibi yapılması gerekenler listelerinizi tamamlamaya çalışarak geçireceğinizi düşünmeniz olabilir mi?
Ya da, bu tatil için bu kadar yüksek beklenti içine girmenizin altında, tüm yıl sürecek maratona ayak uyduracak enerjiyi toplayabilmek için, 5-10 günlük olağanüstü bir mükafatla kendinizi ödüllendirmek istemeniz yatıyor olmasın ?
Gerçek şu ki, altı üstü 5-10 gün için gideceğiniz yerde, ömrünüz boyunca aklınızdan çıkmayacak olağanüstü bir tatil geçirme beklentisi ile yapılmış olan her türlü organizasyonun kaçınılmaz sonu üzüntü ve muz kabuğu (1) olacaktır.
Pepenin balonu-Pepin la Bulle
(1) üzüntü ve muz kabuğu : Pepenin Balonu 1980' lerde  TRT 1 de yayınlanan cocuk programı.
                                               1960' larda yapilmis olan Fransiz yapımın orijinal adI Pepin la Bulle. 
                                               https://www.youtube.com/watch?v=eeuwfTfGLpk  ( 3:04 sahne)  
 

Omlet, krep ve haşlanmış yumurta! 


Eskiden bu kadar çok  tatil alternatifi olmadığı için, herkes kendi çapında bir araştırma yapıp, ya her yıl aynı yere ya da çevresinden duyduğu yeni yerlere gider ve gittiği yerde iyi vakit geçirir, eğlenip dinlenmiş halde evine dönermiş.
Oysa şimdi tatilden eğlenmiş ve dinlenmiş olarak dönebilenleri sayısı eskiye göre oldukça az . Tatil seçeneklerinin çeşitliliği ve sunulan hizmetlerdeki bolluk, o derece baştan çıkarıcı ki, tatilin amacı dinlenip eğlenmekten çıkıp, ekstra ödeme yapılan hizmetlerden sonuna kadar faydalanabilme yarışına dönüşüyor. İşe giderken iki peynirli poğaçaya kanaat eden ve tepeleme tabaklarıyla koşuşturan insanlarla dalga geçen siz bile, masanıza geçtiğinizde tabağınıza hem omlet, hem krep hem de haşlanmış yumurta aldığınızın farkına varıp şaşırabilirsiniz. Neredeyse bir aylık kahvaltı masrafınızı karşılayacak parayı, bir haftalık kahvaltı için harcadıktan sonra tabağınıza sadece üç çeşit yumurta almak görgüsüzlük sayılmaz diye kendinizi avutabilirsiniz elbette ama kimseye kızmayın, açık büfe kahvaltı sunan bu tesiste olmayı siz kendiniz seçtiniz. 
 

Konukların favorisi:  3 hektar bölü on iki taksit


Bütün yıl çalıştıktan sonra, yapabildiği hepi topu 5-10 günlük tatili gidip te ne idiği belirsiz bir yerde geçirmeyi kimse istemez . Gittiğinizde yediğiniz içtiğinizin hesabını yapmayacağınız, temizliğiyle olsun personeliyle olsun başınızı ağrıtmayacak iyi bir yerde tatil yapmak için paraya kıymak şart. Şöyle tatil köyüne hapsolmadan, gittiğiniz yerin yöresel yiyeceklerini tadabileceğiniz, gezip görülecek yerlerini ziyaret edebileceğiniz mütevazi ama güzel bir tatil geçirmek istiyor olabilirsiniz.
Aklınızda bu masum düşüncelerle bilgisayarın başına oturup şöyle sadece Oda+kahvaltı hizmeti veren mütevazi ama butik ve temiz bir pansiyon ararken, kendinizi bir anda her şey dahil  5 yıldızlı bir otel için rezervasyon yaptırırken bulabilir ve kendinize gelene kadar, ilk taksiti kredi kartınızdan çoktan çekilmiş olan 5 ay sonraki tatil parasını ödemeye başlamış olabilirsiniz...
Geçmiş olsun. ' E fena mı oldu? Bütün yıl çalışıyorum, olmuşken iyisi olsun.Zaten taksitleri de 12'ye böldürdüm iyi oldu. ' diye kendinizi avutmaktan başka çareniz yok artık.  Tatil boyunca, ödediğinizin hakkını verebilmek için tıka basa yiyip içmekten ve cayır cayır yakan güneşin altında 3 hektarlık araziye kurulmuş dev tesiste oradan oraya koşuşturmaktan, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. 
Şaka bir yana, her şey dahil konseptli bir çok tesis, erken dönemde rezervasyon yaptıran  ziyaretçilerine gerçekten çok iyi fırsatlar sunabiliyor. Bu  tesislerin sunduğu imkanlar, özellikle çocuklu ve kalabalık ailelere çok ekonomik ve tatmin edici bir tatil tecrübesi yaşatabiliyor. 
 

Herşey Dahil 5 yıldızlı otelde elmalı tart keyfi!


Büyük işletmeler tarafından sunulan abartılı hizmetler, müşterileri ihtiyaca uygun ve yeterli tatilden çok, lüks ve unutulmaz  tatil beklentisi  içine sokuyor. Elbette sizi şımartan tüm bu ekstra hizmetler  için, hatırı sayılır düzeyde yüklü meblağların  gözden çıkarılması gerekiyor. 
Ticari açıdan bakıldığında, işletmelerin neden her şey dahil  hizmet verme yarışına girdiklerini anlamak çok da zor değil.Personel ve sabit giderler değişmezken, karlılığı arttırmanın en kolay yolu daha fazla hizmet vererek, günlük konaklama bedelini arttırmak. Nasıl olsa tüm müşteriler tatillerinin her anını tıka basa yemek yiyerek geçirecek olsalar bile, ödedikleri  konaklama bedeli, tükettikleri gıda maliyetini fazlasıyla karşılıyor.
Üstelik en lüks tesislerde bile, günün sonunda tüketilmeyen yiyecekler, tazeliklerini yitirmiş olduklarının ayırt edilemeyeceği başka bir şeye dönüştürülerek  bir sonraki öğünde yeniden teşhire hazır hale getiriliyor.
Öyle ki, akşam yemeğinin üzerine kendinize hakim olamayıp sofranıza taşıdığınız  cevizli baklava, sütlaç ve elmalı tartı yedikten sonra kıvranmaya başladığınızda, o kadar yemeğin üzerine bir de tatlı yediğiniz için kendi kendinize söylenirken, böylesine lüks bir tesiste bozulmaya yüz tutmuş elmalarla yapılan tart yüzünden midenizin bozulmuş olabileceği aklınızın ucundan bile geçmeyebilir. Güneş aynı güneş, deniz aynı deniz!


Her şey dahil tesislerin bazıları neredeyse birbiri ile burun buruna konumlanmış olsa ve sunmayı taahhüt ettikleri hizmetler üç aşağı beş yukarı aynı görünse de, gecelik konaklama bedelleri arasında uçurumlar olabiliyor. Nedenini araştırmadan, güneş aynı güneş, deniz aynı deniz deyip, şaşırtıcı derecede düşük fiyatlı bir yer tercih ederseniz, gittiğinizde sizi şaşırtacak başka sürprizlere de hazırlıklı olmanız gerekebilir.
Böcek ve sivrisinekten geçilmeyen odanızın durumunu anlatmak için aradığınızda kimse telefona cevap vermediği için resepsiyona kadar gidip yardım istediğiniz  görevli size nazikçe 9 km ötedeki marketten bir böcek ilacı ve OFF sinek kovucu sprey almanızı tavsiye edebilir. Hayal kırıklığı içinde odanıza dönerken, yandaki tesisten gelen ilaçlama aracının sesini, en sevdiğiniz grubun henüz piyasaya çıkmamış konser kaydı gibi heyecan ve gıptayla dinlemek zorunda kalabilirsiniz. Ya da tesisten ayrılırken, sineklik olmadığı için  pencerelerini açamadığınız ve sıcaklığı 45 dereceyi bulan odada sabahı çıkartabilmek için bütün gece çalıştırdığınız klima, yemeklerde içtiğiniz sular, şezlong minderleri ve wi-fi ile bağlandığınız internet gibi sözde ekstralar için neredeyse bir konaklama bedeli kadar daha ücret ödemenizi isteyen ve ödeme yapılmadan çıkış yapamayacağınızı söyleyen görevli ile birbirinize girebilirsiniz.
 

Cazip fiyatlı tatil klişesi : 3 şişe su 15 tl


Bu gibi beklenmedik sürprizler yüzünden, evdeki hesap çarşıya uymadığında, tatil coşkunuzun sönüp, yerini öfke ve pişmanlığa bırakmasını istemiyorsanız, rezervasyon yaptırmadan önce, konaklayacağınız yer ve bölge ile ilgili küçük bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.
İki tost, bir ayranla geçiştirilen öğünlere rağmen, şezlong, meşrubat vb. ihtiyaçlara ödenen ekstra ücretler yüzünden astarı yüzünden pahalıya gelen tatil  dönüşünde kendinizi paranızla rezil olmuş gibi hissetmemek için çok düşük fiyatların cazibesine kapılıp yanlış seçim yapmayın.Yüksek sezonda, cazip fiyatlı yerleri seçenlerin, üç şişe su için 15 tl uzatırken, gelmeden önce tesis yorumlarına göz atmadıkları için duydukları derin pişmanlık, maalesef üzücü bir tatil klişesine dönüşmüş durumda...


Daha iyi fiyat için direk iletişim de bir alternatif ! 


Siz siz olun, tatilinizi planlarken, internetin sunduğu olanakları elinizin tersiyle itmeyin. Baştan çıkarıcı fiyatların cazibesine kapılıp ta alelacele rezervasyon yaptırdığınız bir tesise gittiğinizde,  ihtiyaçlarınızı pek de karşılamadığını, hatta tatil beklentilerinizin  yakınından bile geçmediğini görüp te hayal kırıklığı yaşamamak için, farklı kaynaklardaki değerlendirmeleri de  inceleyin. Unutmayın, tatil sitelerinde yer kalmadığı belirtilen bazı butik işletmeleri direk aradığınızda, çok daha uygun fiyatlarla karşılaşma , hatta  fiyat için pazarlık yapma şansınız bile olabilir. İptal edilen rezervasyonlardan açılacak boşluklardan haberdar edilmek istediğinizi belirtir ve telefonunuzu bırakırsanız, aracı kurumlara komisyon ödemek durumunda kalmayacak olan işletme sahipleri, fiyat konusunda ellerinden gelen yardımı sizden esirgemeyeceklerdir. 
 
İçerik No: 012-05-GZI-1703-01-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

 
 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.
Uykucu 18.4.2017
uyarıyı dinledim iyi bir tatili hakkettim.