Blog Kategorileri
İlandex Blog

Bir tatil de hem karnım doysun hem pastam dursun !

Mutlu olmak için hep güzel sebepler ararız ama ' zamanın, ağlanacak halinize güldüğünüz günleri, özlemle hatırlayacağınız anılara dönüştürebileceğini ' de unutmamak ve sevdiklerinizle geçen her anın kıymetini bilmek gerekiyor.  
16.3.2017 17:00:00
Okunma Sayısı : 893
Bir tatil de hem karnım doysun hem pastam dursun !

Artık bütün kahvaltılıklar organik, bütün otlar bahçeden ...


Bu devirde, tatile çıkmadan önce iyi bir tatil planı yapmak, epey fazla mesai gerektiren (en!) yüce bir görev! Gittiğiniz yerde can sıkıcı sürprizlerle karşılaşmamak için, tatile çıkmadan önce teferruatlı bir araştırma ve hazırlık yapmak gerekiyor.
Erken rezervasyon indirimleri, aylar öncesinden alınan ekonomik uçak biletleri, promosyonlar, kampanyalar gibi sayısız fırsattan faydalanabilmek için, iyi bir organizasyon yapmadan tatile çıkmak artık delilik olarak görülüyor!
Maalesef yüksek sezon tabir edilen tarihlerde, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde karşınıza çıkan salaş hatta daha doğrusu dökük  pansiyonların kapısını çaldığınızda bile, dudak uçuklatacak meblağlarda konaklama bedellerinden bahsedilebiliyor artık. 
Yol üstünde karşılaşacağınız bütün aile işletmeleri dışarıdan pek bir butik görünseler de, oda+kahvaltı ücreti olarak geceliğine neredeyse her şey dahil fiyatı ödediğiniz odanın kliması bozuk, pencere sinekliği yırtık, tv kumandası kayıp, rezervuarı arızalı, duş gideri tıkalı ve bonus olarak da hormonlu sivrisinekleri  olabilir...
 

Bir sırt çantası bana yeter de artar bile...


Öyle eskisi gibi sırt çantasını alıp ta, o sahil senin bu balıkçı köyü benim diye geze geze egeyi bitirip akdenize açılmak; pilinin bittiği yerde küçük bir pansiyon bulup dinlendikten sonra, gün ağarınca kendini yeniden yollara atmak her babayiğidin harcı değil artık ! 
Elbette, yolculuğu boyunca karşılaşabilecekleri iyi kötü tüm sürprizleri sevgiyle kucaklayacak kadar yüksek tolerans eşiğine sahip maceraperestlerin göze alamayacağı kadar  riskli durumlardan bahsetmiyoruz. İyi bir planlama ile 3 hafta paşalar gibi tatil yapabileceğiniz paranın bir hafta da suyunu çekmesini göze alıyorsanız, sırt çantalı maceranıza çıkmanıza allahın kulu mani olamaz ... 
 
 

Hem karnım doysun hem pastam dursun !


Bütün yıl çalışıp yorulduktan sonra, elbette en güzel tatili hak ediyorsunuz ama plan yaparken ' Hem karnım doysun hem pastam dursun.' (1)  derseniz, sürekli başa saran araştırma süreci yılan hikayesine döner ve organizasyon tüm uğraşınıza rağmen yine de son dakikaya kalacağından, boşu boşuna yorulduğunuzla kalırsınız. Bu nedenle, plan yaparken, beklenti ve önceliklerinizi doğru belirlemek çok önemli.
Tatil planınızı rezervasyon aşamasına taşıyabilmek için izlemeniz gereken yol, öncelikli olarak üç önemli konuyu netleştirerek temel arama kriterlerinizi olabildiğince daraltmak olmalıdır.

1.Tatil yapacağınız tarih aralığı
2.Gitmek istediğiniz bölge
3.Tatil bütçesi 
 
(1) (You can't have your cake and eat it too )


Tatile çıkacağınız tarih neden bu kadar önemli?


Tatil masraflarınızı belirleyecek en önemli etken, tatile çıkmayı planladığınız tarih aralığıdır. Konaklama tarihiniz belli ise, bütçenize uygun alternatifler arasından seçim yapmanız çok daha kolaylaşır. Yüksek sezonda ancak 5 gün konaklayabileceğiniz bir tesiste, ölü sezonda  çok daha uzun süre tatil yapabilirsiniz.
Bir önemli konu  da konaklama sürenizi netleştirmek olmalıdır. Tarih ve süre belli ise, yol masraflarınızı çıkardıktan sonra kalan miktarı, konaklamayı düşündüğünüz gece sayısına bölerek günlük bütçenizi kolayca hesaplayabilir ve sadece bütçenizin altında kalan tesislere odaklanabilirsiniz.
 

Ağustosta Marmaris sıcak olur, Ayvalık mı yapsak acaba?


Elbette daha fazla çarpma bölme yapmak istiyorsanız, alternatifleri arttırabilirsiniz ama bu, farklı bölgelerdeki tesislere ulaşım masraflarını ayrı ayrı hesaplayıp, her bölge için farklı konaklama bütçesi belirlemek demek olur ki, bu teferruatlı hesaplamalar gereksiz yere saatlerinizi alabilir.
Kendinizi bölge anlamında kısıtlamak istemiyorsanız, yapabileceğiniz en akıllıca iş, giriş-çıkış tarihlerini belirleyip arama yaptığınızda karşınıza çıkan tesisleri  fiyata göre sıralamak olabilir. Böylece seçenekler arasından bütçenize en uygun alternatifleri sunan bölgeyi tespit edebilirsiniz.
 

Altın Kural: Belirlediğin Tatil Bütçesine sadık kal!


Güzel bir tatil yapmak için ayırmayı planladığınız bütçe üç aşağı beş yukarı bellidir. Seçim yaparken, beklentilerinizin çok altında kalan ve standartlarınızı çok aşan tesisleri, listenizden direk çıkarın. 
10 gün krallar gibi tatil yapmak için, on ay boyunca asgari ihtiyaçlarınızdan kısmak zorunda kalmak pek de akıllıca olmayacaktır ama yüksek standartlardan vazgeçmeye niyetiniz yoksa,bütçeye sadık kalacak şekilde tatil sürenizden feragat etmeyi de düşünebilirsiniz. Böylece en azından 10 vasat gün yerine 6 güzel gün geçirebilirsiniz.
Uçak biletlerine o kadar para ödedikten sonra on günden aşağı dönmem diyenler içinse, mütevazi bir pansiyonda uzun bir tatil geçirmek çok daha iyi  bir seçenek olabilir. Unutmayın her koşulda altın kuralınız, belirlediğiniz bütçeye sadık kalmak olmalıdır.
 

Üçe kadar sayıp gözlerinizi açabilirsiniz !


Üç maddeyi netleştirdikten sonra, belirlediğiniz kriterlere uyan tesisler arasından seçim yapmanız çok daha kolay olacaktır. 
Sizin için en önemli olan şey doya doya denize girmekse, işe aramanızı daraltarak ,mavi bayraklı sahilleri olan denize sıfır tesisleri incelemekle başlayın. Çocuklarınızla beraber bir tatil planlıyorsanız, çocuklarınızın  rahatça koşturup oynayabileceği yeşil alanları, çocuk parkı  ve çocuk havuzu olan, daha kompakt ve restoran - oda - sahil üçgenini olabildiğince minimum mesafede kat edebileceğiniz düz ayak tesisleri tercih edin. Sizin önceliğiniz, öğle yemeğinde 17 çeşit tatlıdan çok,  restoran terasında içeceğinizi yudumlarken iki adım ötenizde kardeşi ile kumdan kale yapan çocuğunuzu izlemek ya da akşam yemeğinde şapkasını odada unuttuğu için ortalığı ayağa kaldıran çocuğunuzun şapkasını bir kaç dakikada alıp masanıza dönebilmek olabilir.
Seçenekleri üçe düşürdükten sonra, her biri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve en iyi fırsatları yakalamak için diğer tatil sitelerine ve kendi web sitelerine göz atmanız yerinde olur.
 

On numara beş yıldız otel sporları ... 


400 metre koşusu


Şaşaalı karşılama salonuna ayak bastığınız otelin sahile mesafesinin 400 metre olduğunu duyunca, mekanın bütün ihtişamına ve lüksüne rağmen, bunun geçireceğiniz en iyi tatil olmayacağı hissine kapılabilirsiniz. 


(Şişe) Su  sporları


Şehrin kalabalığından kaçıp biraz kafanızı dinlemek ve biraz da denize girip güneşlenmek için gittiğiniz, her şey dahil tatil konsepti ile hizmet veren dev otelin sahili, kaçtığınız şehrin sokaklarından çok  daha kalabalık olabilir. Cayır yakan güneşin altında bir şişe su için, 300 metre ilerdeki restoranla sahil arasında mekik dokurken, kendinizi paranızla rezil olmuş gibi hissedebilirsiniz. 


Tartı  (fırl) atma


Ödediğiniz hatırı sayılır meblağların hakkını verebilmek için, doya doya yiyip içtiğiniz tatil sonunda eve döner dönmez çıktığınız  bozuk(!) tartıyı camdan aşağı fırlatmak isteyebilirsiniz. 


Engelli Koşu


Her sabah şezlong  kapabilmek için herkesten önce uyanıp 84 basamakla  inilen sahile varır varmaz, görevli bankosunun üzerinden atlayıp aldığınız minderi serdiğiniz şezlonga havlunuzu fırlatıp, 57 basamak yukarıdaki yemek salonunda karnınızı doyurduktan sonra gücünüz kalmışsa, güzel havanın ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz. 


Pasif jimnastik


Öğle yemeği için odanıza gidip duş aldıktan sonra daldığınız restoranda kendinize hakim olamayıp yemeği fazla kaçırırsanız, öğleden sonranızı odanızda klima ve tv açık halde uyuklayarak heba etme olasılığınız oldukça yüksek olacaktır. 
 
Günün sonunda, koşturmaktan sevdiklerinizle iki lafın belini kıramadığınızı fark edince  içiniz cız etse de, ertesi gün her şeyin daha güzel olacağına dair ümidinizi kaybetmemelisiniz.


Eski fiyasko tatilleri kesip kesip kahkaha yaparlar ... 


Mutlu olmak için hep güzel sebepler ararız ama ' zamanın, ağlanacak halinize güldüğünüz günleri, özlemle hatırlayacağınız anılara dönüştürebileceğini ' de unutmamak ve sevdiklerinizle geçen her anın kıymetini  bilmek gerekiyor.  
Sarf ettiğiniz tüm çabaya rağmen, gittiğiniz otelin sahili çakıl, denizi soğuk, yemekleri berbat, odaları bakımsız, personeli suratsız olabilir ama her şeye rağmen şikayet etmeyi bırakıp, küçük mutlu anlar için fırsatlar yaratabilir ve cebinizde bir kaç güzel anı ile eve dönebilirsiniz. 
Üst üste yaşanan aksilikler moralinizi bozarsa, biraz maziye dalın.  Geçmişteki tatillerinizden konuştukça, hala kahkahalarla güldüğünüz anıların, ne büyük fiyaskolarla dolu olduğu hatırlayıp  şaşıracaksınız.
 
İçerik No: 013-05-GZI-1703-02-01
Yasal Uyarı: Her hakkı
ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

 
 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.