Blog Kategorileri
İlandex Blog

Bir gün ben de küçük bir restoran açmak istiyorum!

'En Popüler Hayaller Top 10 Listesinde  yıllardır birinci sıradaki yerini koruyan 'İşi gücü bırakıp, malı mülkü satıp bir sahil kasabasına yerleşerek, kendi bahçesinde organik domates, biber yetiştirme' hayalinden sonra en çok dile getirilen ikinci hayal, masum girişimci ruhların şehir içi hayali olarak da bilinen 'İleride bir gün istifayı basıp, bir restoran açarak, kendi işinin patronu olma ' hayalidir.
28.2.2017 09:00:00
Okunma Sayısı : 1350
Bir gün ben de küçük bir restoran açmak istiyorum!

En Popüler Hayaller Top 10 Listesi
'En Popüler Hayaller  Top 10 Listesinde  yıllardır birinci sıradaki yerini koruyan  ' İşi gücü bırakıp, malı mülkü satıp bir sahil kasabasına yerleşerek, kendi bahçesinde organik domates, biber yetiştirme ' hayalinden sonra en çok dile getirilen ikinci hayal, masum  girişimci ruhların  şehir içi hayali olarak da   bilinen  ' İleride bir gün istifayı basıp,  bir restoran açarak,  kendi işinin patronu olma ve  rahat bir hayat sürme... '  hayalidir.
Siz de son zamanlarda kendinizi sık sık  bu hayaller denizinde yüzerken mi buluyorsunuz ?
Her zaman kullandığınız tuvalet kağıdını reyonda bulmayınca, alıştığınız markayı değiştirmek yerine ikinci bir markete uğramayı göze alıyorsanız, hiç endişelenmeyin...
İnce eleyip sık dokuyan ve  alışkanlıklarına bağlı bir yapınız olduğu için risk gurubunda sayılmazsınız. Muhtemelen gerçekleştirmeyi hayal ettiğiniz bir çok projeniz  var ama olasılıkları iyice tartıp biçmeden önce, henüz hiç birini hayata geçirmeyi planlamıyorsunuz. Şimdilik oldukları yerde, yani hayal dünyanızda kalmaları en güvenlisi sizin için... 

 

Azıcık Aşım, Tasasız Başım...
İstatistiklere göre , dokuz yıldır çalıştığınız ikinci işyerinizden ayrıldığınızda,  yüksek ihtimalle  sırt ve boyun ağrıları hakkında konuşan , en az beş tur dönen  şirket personelinin gittikçe daha  toy ve aklı havada olmasından şikayet eden ve içine yün atlet giyinen birine dönüşmüş olacaksınız. İşyerinizde oturduğunuz sandalyeden son kez ayağa kalktığınızda dosdoğru gideceğiniz ilk yer, emekli maaşınızı çekeceğiniz banka şubesi olacak...
Bildiğiniz işi yapmak varken, üç beş kuruş fazla kazanacağım diye maceraya atılmaya aslında hiç de gerek yok, öyle değil mi?  'Azıcık aşım, tasasız başım.' diye boşuna söylememişler. 
Üstelik faturaları ödenen bir ev ile sizi istediğiniz yere götüren bir araba  size yetiyor da artıyor bile... Dünyayı dolaşamasanız ya da denize sıfır yazlığınızın bahçesindeki hamakta uyuklayamasanız da öyle pek bir eksiklik hissetmezsiniz. Salondaki kanepe ve televizyon da aynı işi görür...

 

' İstifayı Bastım! ' demeden önce  ...
Ama 'Benim film yakında kopacak, kendimi her sabah aynı kabusa uyanıyormuş gibi hissediyorum.  Bir gün 'İstifayı bastım!' diyerek eve gelmeme ramak kaldı. Tükendim ...' diyorsanız tehlikeli sulardasınız demektir. 
Sonuçları hem sizi hem de yakınlarınızı etkileyecek cesur kulaçlar atmadan önce, kendinizi ayaklarınızın yere değmediği derin sularda telaşla çırpınırken ve kıyıda sakin sakin yüzen insanlara gıptayla bakarken bulmamak için, sahilden çok uzaklara açılmamakta fayda var.

Size  ' Oturun oturduğunuz yerde! '  de demiyoruz tabi ki...
Bir hayal kurmak ve sonra da onu gerçeğe dönüştürmek  harika bir şey.  Fakat  hayatınızın yönün değiştirecek büyük adımlar atmadan önce, hayattan gerçek beklentinizin ne olduğunu ve çıkmaya çok hevesli olduğunuz uzun yolculuğun, uzun vadede size neler kazandırıp neler kaybettirebileceğini iyi hesap etmek gerekiyor.

 

Hesapsız Kitapsız olmaz !
Girişmeye heyecan duyduğunuz  işin  içine bir kez girdikten sonra  eski hayatınıza geri dönmek düşündüğünüzden daha zor olabilir. Aldığınız  kararın doğruluğundan  tereddüt etmemek için, sektörün avantajlarını ve handikaplarını derinlemesine araştırmanızda  fayda var. Çünkü  hesapsız kitapsız çıktığınız yeni yolculuğun size sunacağı hayat ,  tatlı hayallerinizin yakınından bile geçmeyen önceden öngöremediğiniz zorlukları ve zorunlulukları da beraberinde getirebilir. 

Çıkmayı düşündüğünüz yolculukta -elinizin altında iyi bir yol haritanız veya iyi bir rehberiniz  yoksa- işler umduğunuz gibi gitmediğinde, hayatınızın bir an öne uyanmak için can atacağınız korkunç bir kabusa dönüşebileceğini  de göz ardı etmemek gerekiyor. 

 

İyi bir yol haritası şart !
Ne yazık ki, hayallerini hayata geçirme cesareti gösteren pek çok girişimci ve çalışanın ağzından, ağız birliği etmişlercesine benzer sözcükler dökülüyor. Bu sözler  sektörün  gerçek yüzünün hiç de dışarıdan göründüğü gibi güllük gülistanlık olmadığını gözler önüne seriyor. 

İlandex olarak, hayallerinizin yolculuğuna çıkarken arkanızdan el sallayıp sizi yolcu etmeden önce, sizler için  harika bir yol haritası hazırladık.
Sizlere sektör hakkında, zengin ve tarafsız bir bakış açısı kazandırabilmek adına, gıda sektörüne uzun yıllar hizmet vermiş olan meslek sahiplerine ayrı ayrı mikrofon uzattık. Görüştüğümüz  insanların en büyük ortak noktaları, sektörün zorluklarını birebir tecrübe etmiş ve öyle ya da böyle bu zorluklarla yıllarca mücadele etmiş olmaları...

Sektörünün kendine has dinamiklerinin doğru analiz edilebilmesi için, işletmecilerin ve çalışanların sorunlarının irdelendiği  her bir röportajda, kendilerini planlı olarak  ya da tesadüf eseri hizmet sektörünün içinde bulmuş olan çok sayıda insanın görüş, düşünce ve tecrübelerine yer verilmiştir. Yola çıkmadan önce, bu işlere sizden çok önce gönül veren ve  tecrübelerini paylaşarak sektörün sorunlarına ışık tutan bu insanların anlatacaklarına  kulak kabartmanızda fayda var. Siz gelin en iyisi ,sektöre hızlı bir giriş yapmadan önce, röportajların yer aldığı İLANDEX BLOG / ROPORTAJ sayfalarına  bir göz gezdirin...
 

İçerik No: 006-02-SKT-1702-03-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

HER RESTORAN AÇAN PARA BASIYOR DİYE BİR ŞEY YOK!  

KENDİ RESTORANINI AÇMAK İSTEYENLERE ALTIN NİTELİĞİNDE TAVSİYELER!   

PARA BİRİKTİRMEK İÇİN 10 ÇARPICI TAKTİK!

RESTORAN İŞİNİN İÇİ SENİ YAKAR DIŞI BENİ KAVURUR...

GIDA SEKTÖRÜNDE KİM GÜNAH KEÇİSİ KİM SUÇLU?           

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.