Blog Kategorileri
İlandex Blog

Altın elbiseli adam Barkın Bayoğlu aramızdan ayrıldı.

Motosiklet camiasının Altın Elbiseli Adam lakabı ile yakından tanıdığı motosiklet uzmanı Barkın Bayoğlu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan elim trafik kazasında hayatını kaybetti. Barkın Bayoğlu'nun kaza haberini alır almaz hastaneye akın eden arkadaş ve sevenleri  acı haberle yasa boğuldu. 
29.7.2017 01:00:00
Okunma Sayısı : 1209
Altın elbiseli adam Barkın Bayoğlu aramızdan ayrıldı.

Altın Elbiseli adam Barkın Bayoğlu sevenlerini yasa boğan kaza ...


Motosiklet camiasının Altın Elbiseli Adam lakabı ile yakından tanıdığı motosiklet uzmanı Barkın Bayoğlu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan elim trafik kazasında hayatını kaybetti. Barkın Bayoğlu 'nun kaza haberini alır almaz hastaneye akın eden arkadaş ve sevenleri  acı haberle yasa boğuldu. 
Barkın Bayoğlu ve Buğra Erdem isimli diğer araç sürücüsünün hayatına mal olan trajik  kaza, geceyarısı iki sıralarında, Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş istikametinde meydana geldi. Emlak danışmanı ve broker olan Buğra Erdem isimli  yaya olay yerinde hayatını kaybederken, çarpışmanın etkisi ile  savrularak ağır yaralanan Barkın Bayoğlu ise kaldırıldığı Haydarpaşa Numune hastanesinde yaşama gözlerini yumdu.
Kazada hayatını kaybeden Barkın Bayoğlu ve Buğra Erdem'in sevenlerini yasa boğan gece yaşanan olay -Buğra Erdem'in eşi Halide Yasemin Erdem tarafından polise verilmiş olan tanık ifadesine göre-  oldukça trajik :
'Arabayla seyir halindeyken eşimle ailevi bir sebepten aramızda tartışma çıktı. Eşim çok sinirlendi ve aracı durdurdu. Daha sonra aşağı inerek yürüdü. Son olarak yürürken gördüm. Ben araçtan inmedim. Bir gürültü duydum. Baktığımda kazayı gördüm. Araçtan indim. İlk anda eşimi göremedim. Biraz yürüyünce eşim ve motorsiklet sürücüsünü gördüm, yerde yaralı olarak yatıyorlardı. Çarpma anını görmedim.'
Çengelköy Mezarlığı’nda bulunan Kerem Aydınlar Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra  toprağa verilen Barkın Bayoğlu'nun sevenleri, ailesini yalnız bırakmadı. Bayoğlu'nun Çengelköy mezarlığına defnedilen naaşı, çok sayıda motosiklet tutkununun da katıldığı cenaze namazının ardından omuzlarda taşındı.Olay yerinde yaşamını yitiren Buğra Erdem'in cenaze namazı ise Bahçelievler Ulu Camii'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Altınşehir Mezarlığı'na defnedildi. 
 

Barkın Bayoğlu 'nun hayatını kaybettiği kaza nasıl gerçekleşti?


Hürriyet.com.tr' da  yayınlanan acı haberde,  gece yarısı saat 2.00 sıralarında meydana gelen üzücü olay söyle anlatılıyor. 
'Emlak danışmanı ve broker Buğra Erdem, eşi Halide Yasemin Erdem ile birlikte otomobiliyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Anadolu yönüne giderken önceki gece 02.00 sıralarında köprü girişinde bakım çalışmaları nedeniyle bölünmüş yolda durdu.İddiaya göre; otomobili durdurup, dörtlüleri yaktı eşiyle tartışmaya başladı. Daha sonra öfkeli bir şekilde aşağı indi. Yan şeride doğru yürüdü.Bu sırada Avrupa çıkışı istikametine ilerleyen Barkın Bayoğlu, kullandığı 34 UR 8430 plakalı motosiklet ile hızla Erdem'e (33) çarptı. Erdem olay yerinde öldü. Çarpmanın etkisiyle savrulan ve ağır yaralanan Bayoğlu hemen Haydarpaşa Numune Hastanesine kaldırıldı ancak kurtarılamadı. '
Yürekleri burkan kaza sonucu aramızdan ayrılan Altın Elbiseli Adam Barkın Bayoğlu ile Buğra Erdem'in aile ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyor ve  geride bıraktıkları küçük çocuklarının ve ailelerinin ömürlerince başka acı yaşamamalarını yürekten diliyoruz.
 

Altın Elbiseli Adam  Barkın Bayoğlu 'nun Kazasız Kul Olmaz ekibi ile son röportajı


Motosiklet tutkusunu işe dönüştürmeyi başararak, motosiklet tutkunlarının ilgi ile izlediği eğitim videolarının 'Altın elbiseli adam'ı olarak tanınan Barkın Bayoğlu aramızdan ayrıldığında ne yazık ki henüz 42 yaşındaydı.
Youtube kanalında yayınladığı motosiklet test sürüşü ve eğitim videolarındaki keyifli üslubu ile sayısız motor tutkununun hayranlığını kazanmayı başaran Barkın Bayoğlu,  Zahrettin Çelik'e verdiği son röportajda şu çarpıcı tespitlerini paylaşmıştı.
'Her ramazan orucunu tutup,Cuma namazını kaçırmayan, Allahtan korkarız biz diyen,çok ciddi müslüman olduğunu söyleyen adamın sürekli yan şeritten milletin böyle sapaklardan milletin önüne atlayıp hak yemesi... Kul hakkı yemekle ilgili de sorunun olmaması lazım eğer müslüman olduğunu söylüyorsan.Bu ikisin nasıl bir arada tutabiliyor kafasının içinde bunu merak ediyorum mesela...'
İstanbul Gelişim Sanat tarafından sahnelenen ve Uluslararası Radyocular Birliği tarafından, .'Yılın alkışı Hak Edenler' ödülüne layık görülen ’Kazasız Kul Olmaz’ adlı oyunu yazıp yöneterek,  trafik kazalarının ardından ilkyardımın önemine vurgu yapan oyunu ile farkındalık yaratmayı uman Zahrettin Çelik, Barkın Bayoğlu'nun ardından şu cümleleri kurdu.
'Şaşkınım,üzgünüm,karışık duygular içindeyim.Barkın ağabeyimiz motosiklet dünyası haricinde, trafik kuralları için elinden geleni yapan bir değerimizdi.Böyle değerler zor yetişir.Şahsen kendisini takip ediyorum.Şimdi öksüz kaldık.Çok üzgünüz.Allah cennetine nail etsin.'


Motosiklet tutkusu ile tanınan Barkın Bayoğlu 'nun hayatı


1975  doğumlu olan Barkın Bayoğlu, İstanbul'da başladığı ilkokul eğitimine ailesinin yurtdışına taşınması  ile  İngiltere'de devam etti. Belçika'da Siyasal Bilimler eğitimi almak için giden fakat eğitimini yarıda bırakarak Türkiye'ye dönen Barkın Bayoğlu,  Bilgi Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden 4.lük derecesi ile mezun oldu.
Motosikletlere olan ilgisi çok eskilere uzanan Bayoğlu'nun motosiklet tutkusu ilkokul ikinci sınıfta, İngiltere'de katıldığı bir motosiklet fuarı ile başladı. Lise yıllarında sahip olduğu ilk motosiklet Hint malı bir Honda idi. Askerlik için gittiği Afganistan'da barış gücünde gönüllü olarak çalışan Bayoğlu, askerliğini tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. 'İki Teker ' ve 'Oto Haber' dergilerinde editör olarak çalışmayı seçen Barkın Bayoğlu, henüz o yıllarda tutkusunu işe çevirebilmişti. 2000'li yıllarda Telsim'de eğitmen olarak çalışan Bayoğlu, daha sonra Kazakistan'da çalıştığı süre boyunca kazandığı paradan biriktirdikleri ile Maslak Atatürk Oto  Sanayide satın aldığı atölyesinde bir scooter olan  ilk motosikletini bir chopper'e dönüştürmeyi başarmıştı.


Barkın Bayoğlu 'nun Altın Elbiseli Adam lakabı nereden geliyor?


Barkın Bayoğlu, Kazakistan'da çalışırken bir müzede gördüğü Altın Elbiseli adamın mezarından çok etkilenmişti. M.Ö. 5. yüzyılda  23  yaşında ölen prensin mezarı, bir otopark inşaatı sırasında oraya çıkmıştı. İçinde kırmızı bir kaftanı olan ve altın elbisesi ile gömülen Altın Elbiseli Adamın üzerindeki Türkçe yazılar Bayoğlu'nu çok etkilemişti. 2008 yılında  İki Teker dergisinde çalışırken  yapılan çekimlerde, o yıl İtalya'da çok moda olduğu için getirilen Altın Rengi Tulum ile yapılması gündeme gelince, videolarda Altın Elbiseli Adam ismini kullanma fikri ortaya çıktı. 
Ekşi sözlükte hakkında yazılan pek çok güzel yorumun içinden  rastgele seçtiğimiz üç yorum,  Altın Elbiseli Adam'ın motosiklet tutkunları arasında ne kadar sevildiğini gözler önüne sermeye yetiyor.

*     *     *     *     *
Samimiyetiyle yaptığı işleri izleten ve motosiklet hususunda bu aletin bilinirliği, binilirliği ve bilincini yaymaya çalışan nevi şahsına münhasır saygıdeğer abimiz.
*     *     *     *     *
Türkiye'deki motor incelemeleri konusundaki eksiğimize deva olmus, keşke distrubitorler daha çok destek verse de daha çok incelemesini izlesek dedirten adamdır. Dürüstlüğüyle,düşündüğünü çirkin hesaplar yapmadan olduğu gibi aktarmasıyla ,bir o kadar da sevimliliğiyle motoru herkese sevdirebilecek kapasiteye sahiptir. Bir motosiklet sürücüsü olarak kafamı bozan her durumda sosyal ağlardan kendisine ulaşıp dert yanmışımdır.O da bütün mütevaziliğiyle en kısa zamanda geri dönüş yapmasıyla pek çok kez şok etmiştir beni. İyi ya da kötü her eleştiriye de kibarlığıyla geri dönüşü yapar. Özetle; adamdır. Hatta Altın Elbiseli Adam'dır.
*     *     *     *     *
Bir adam bir insanın hayatını kökünden değiştirebilirse, bunun en güzel örneğini bu adam bana tee seneler evvel yapmıştır. Bundan bi kaç yüzyıl önce bu adamın Beşiktaş'ta dünya güzeli bir dükkanı vardı. Lakin bu şahsı ben pek tanımazdım. Onun yerine, ortağı gibi biri vardı, onunla daha yakındım. Biz orda ara sıra magic  atarken, bu dükkana baştan aşağı motor kıyafetleriyle gelir, robocop gibi ortalığa bakınır, yerine yerleşir falan. 
Ne zaman bana motor sürme mikrobu bulaştı, direk bu adamın yanına gittim. Hacı dedim böyle böyle, yol yordam göster, ne araba sürmesini bilirim, ne trafikten anlarım... Bir yerden başlamak lazım diye. Adam resmen yüz yılların bilgesi edasıyla aldı beni yanına. Saatlerce benim birbirinden zeka yoksunu sorularıma dayanarak tek tek anlattı, anlatmakla da kalmadı, her yolu yordamı gösterdi. Bu motorla başla, bu kursa git, şu kıyafetleri al. Kurs bittikten sonra, trafiğe kapalı alanda böyle böyle çalış vs. vs. Sonra bir baktım motora başlamamla birlikte tüm dünyam değişmiş. Bambaşka bir boyut, her şey farklı burda, motor sürücüleri bile başka (iyisi de kötüsü de). İyi ki girmişim diyeceğin bir dünya. Kapıları açan da bu adam olunca, insan minnetini nasıl duyuracağını bilemiyor gerçekten.
Her motorcuya tek tek ulaşamayacağından, dergi çıkardı bunlar. Bir çok motorcu bile bilmez bu 2teker isimli dergiyi. Bulunmaz nimet kıvamındaydı, tabi okumaya üşenen motorcular sağ olsun olmadı, bu sefer televizyon üzerinden gitmeye karar verdi. Televizyon dünyası da göründüğü gibi değilmiş ya,  öyle böyle Altın Elbiseli Adam'ı yayına geçirdi. Gerçekten de iyi oldu, kimisi nefret etti ama yine kendi üslubuyla vermek istediği mesajı vermek için elinden geleni yaptı. Kulaktan kulağa duyurabildi kendini ama sponsorsuz yürümedi. Televizyon kısmına ara vermek durumunda kaldı ama internetten sevenleri hala takip ediyor, o da internetten yayın yapmaya devam ediyor. Ayrı şehirlerde yaşadığımız için bilgi dolu öğretici fırçalarını yiyemiyorum ama neyse ki kopmadık. Telefon denen icat güzel bir şey. E zaten bir de ekşi teker üyesi, daha ne olsun. Hani vardır ya ölmeden önce yapılması gereken 100 şey gibi hikayeler, ha bu adamda motora ilgi duyanlarca ölmeden önce tanışmanız gereken yegane kişilerden biri.
 
İçerik No: 038-06-NST-1707-03-01
Yasal Uyarı: Her hakkı
ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.
ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !


Kaynaklar:


http://www.hurriyet.com.tr/barkin-bayoglunu-olume-goturen-kazada-yeni-detay-40531106
https://tr.motorsport.com/general/news/altin-elbiseli-adam-barkin-bayoglu-hayatini-kaybetti-934247/
http://haber.sol.org.tr/toplum/altin-elbiseli-adamin-olum-nedeni-belli-oldu-204152
http://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/altin-elbiseli-adam-barkin-bayoglu-son-yolculuguna-ugurlandi,TAZg_zZxTUSJLU8KdhoIjQ/l_WXOKxOC0eilOH2staP2Q
http://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/barkin-bayoglu-altin-elbiseli-adam-kazada-oldu-barkin-bayoglu-kimdir,37o27yyouE-G85wsiGOLXA/0iShf77GZUmLXkRVvyJWXw
http://www.sabah.com.tr/yasam/2017/07/26/altin-elbiseli-adami-olume-goturen-kazada-yeni-detay
http://www.bafrahaber.com/kazasiz-kul-olmaz-ekibinin-altin-elbiseli-adam-barkin-bayoglu-ile-son-roportaji--161394.html
http://www.bncn.org/post/99986592400/barkin-bayoglu-kimdir-roportaj-altin-elbiseli-adam-kimdi
https://eksisozluk.com/altin-elbiseli-adam--336336
 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.